Alma boğanın ahını çıkar aheste aheste

ŞANLIURFA - Kurban Bayramı’nın ilk günü kesilecek boğanın ayak bilekleri ve boynuna bıçak darbeleri atarak hayvana eziyet  ettiği için para cezasına çarptırılan Mehmet Halil Çaylan, ‘evrakta sahtecilik’ suçundan ‘arandığı’ gerekçesiyle gözaltına alındı.
Türkiye bayramın ilk gününde Şanlıurfa’da kesilmek istenen bir hayvana çektirilen eziyete tanık olmuştu. Kesime götürülürken kaçan, birkaç kez uyuşturucu iğne yapılarak sakinleştirilmeye çalışılan ve elektrik direğine bağlanan boğa, Mehmet Halil Çaylan isimli bir kişi tarafından ayak bilekleri ve boynuna atılan bıçak darbesiyle etkisiz hale getirilmeye çalışılmıştı.
Olay yerinde bulunanlar hayvan sahipleri ve kasapla tartışırken, görüntülerin basında yer almasının ardından kasap, 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Kabahatler Kanununun ilgili maddeleri uyarınca Şanlıurfa Emniyet Müdürlüğü ve zabıta ekiplerince 969 TL para cezasına çarptırılmıştı. Çaylan para cezası kesildikten sonra da serbest bırakılmıştı. 

Tutuksuz yargılanacak
Bu arada polis Çaylan hakkında bir ‘arama kaydına’ rastladı. Edinilen bilgilere göre, Çaylan, İstanbul’da ‘evrakta sahtecilik’ suçu nedeniyle 2002 yılında Eyüp 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde yargılanmış ancak, duruşmalara katılmadığı için hakkında mahkeme tarafından yakalama kararı çıkarılmıştı. Çaylan, bayramda boğaya eziyet edince hakkındaki bu karar da ortaya çıkmış oldu. Bu nedenle dün gözaltına alınan, Çaylan tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı. (dha)