Alma zakkumun ahını...


Büyütmek için tıklayınız

Zakkumların anısına

Erdek'te bir sitenin önündeki zakkumlar, bir gecede yok oldu. Belediye Başkanı Sarı, zakkumların yerine ilan panolarından bir perde çektirdi, üstüne şöyle yazdırdı: "Bu panolar, site sakinlerinin izin almadan katlettikleri yeşil doku anısına konuldu."

BALIKESİR - Erdek'te bir tatil sitesinin deniz manzarasını kapatan zakkumlar, bir gecede yok oldu. Olayın sorumlusunun site sakinleri olduğunu düşünen belediye, sitenin burnunun dibine iki metrelik ilan panoları dikti!
Dönemin belediye başkanı Ali Haydar Sarı, 27 yıl önce Erdek sahiline zakkumlar dikmişti. Sahilde güneşlenenlerle yoldan geçenler arasında doğal bir set oluşturan zakkumlar, 27 yılda büyüdü serpildi, boyları iki metreye ulaştı. Arkadaki Tüzün Sitesi'nin deniz manzarasını kapatmaya başladı.
Ama 27 yıllık zakkumlar bir gecede yok olunca, gözler eski belediye başkanının yeğeni, yeni belediye başkanı Hüseyin Sarı'ya döndü. Sarı, "Herhangi bir ceza düşünmüyoruz. Site sakinleri zakkumları kesenleri kendileri bulup cezalandırsın" dese de, eskiden zakkumların bulunduğu yere iki metrelik 15 ilan panosu yerleştirmeyi ihmal etmedi. Panolarda "...27 yılda her yıl beş-altı santim büyüyerek iki metrelik doğal bir yeşil perde oluşturmuşlardı. Geçen yıl Tüzün Sitesi sakinlerince 'manzaraları kapanıyor' diye katledildiler. Bu panolar Tüzün Sitesi sakinlerinin hiçbir izin almadan katlettikleri yeşil doku anısına konulmuştur" ifadesi yer aldı.