Alman basınında isyan: Kaplan adaletle alay ediyor

Avukatı, İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği (İCCB) yöneticisi Metin Kaplan'ın Köln kentinde olduğunu söyledi.

BERLİN - Avukatı, İslami Cemiyet ve Cemaatleri Birliği (İCCB) yöneticisi Metin Kaplan'ın Köln kentinde olduğunu söyledi. Avukat Ingeborg Naumann ayrıca Kaplan'ın kendisine daha önce getirilen şartlara uyarak gelecek hafta başı polise başvurucağını belirtti.
Naumann, Alman Haber Ajansı'na prostat kanseri olan müvekkilinin ya bizzat polise gideceğini ya da bir doktor raporu göndereceğini söyledi. Bu arada Naumann, Almanya'da oturma izni süresi dolan Kaplan'ın geçici bir süre Almanya'da kalabilmesi için Köln Yabancılar Dairesi'ne başvurdu. Yabancılar Dairesi, Kaplan'la görüşmek için 1 Haziran Salı gününe tarih verildiğini söyledi.
Hakkında 26 Mayıs'ta sınır dışı edilmek üzere tutuklama kararı çıkartılan Kaplan evinde bulunamamış, Köln İdare Mahkemesi de önceki gün 2 ay sınır dışı edilmemesi kararı verince, Kaplan hakkındaki tutuklama kararı kaldırılmıştı. Kaplan'ın durumu dün Alman gazetelerinin manşetlerine taşındı.
Berliner Morgenpost gazetesi, birinci sayfasında "İnanılır gibi değil: Kaplan Alman adaletiyle alay ediyor" derken, Kaplan'ın tüm Schengen ülkelerinde arandığını hatırlattı. Die Welt gazetesi de "Saklanan Kaplan, polisi ve politikayı aldatıyor" dedi. Bild ve Berliner Kurier gazeteleri "Nefret yayan hatibi kim serbest bıraktı?" başlığını kullandı.