Alman Die Zeit'ten Arınç-Gökçek krizi yorumu: Erdoğan'ın sarayında ayaklanma

Alman Die Zeit'ten Arınç-Gökçek krizi yorumu: Erdoğan'ın sarayında ayaklanma
Alman Die Zeit'ten Arınç-Gökçek krizi yorumu: Erdoğan'ın sarayında ayaklanma
Die Zeit gazetesi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında patlak veren krizi, internet sayfasında yayınladığı analiz haberde, "Erdoğan'ın sarayında ayaklanma" başlığıyla duyurdu.

RADİKAL-Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek arasında patlak veren kriz, Alman medyasında da yankı buldu.Die Zeit Gazetesi konuya ilişkin internet sayfasında yayınladığı analiz haberde, ”Erdoğan’ın sarayında ayaklanma” başlığını kullandı.

Lenz Jacobsen imzalı yazıda, “Aniden kıvılcımlar çaktı. Seçimlere iki buçuk ay kala iktidar partisi Ak Parti ’de kavga çıktı. Bu, Erdoğan'ın güç sisteminin nasıl sallandığını gösteriyor” ifadeleri kullanıldı.“Kavganın nasıl başladığı anlaşılamadı. Belki de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ’ın aslında kendi hükümetine kızmasıyla başladı. İzleme heyeti konusunda çıkan görüş ayrılığına Erdoğan nisbeten sessiz kalırken, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in müdahil olmasıyla büyüdü” denen analizde, Gökçek ve Arınç’ın birbirleri hakkında söyledikleri sert sözlere yer verildi.

GAYRİRESMİ OLARAK İPLER ERDOĞAN'DA

Erdoğan, Gökçek ve Arınç’ı bugüne kadar birlikte hareket eden, güçlü ve hitabet gücü yüksek politikacılar olarak nitelendiren Die Zeit, Çözüm Süreci, Paralel Yapı ve Gülen Cemaati hakkında aylardır süren iç çekişmenin kavgayı ateşlediğine değindi.

“Cumhurbaşkanı olarak resmen gücü az, ama o hep Başbakan Ahmet Davutoğlu’nu ilgilendiren konularda konuşuyor. Gayriresmi olarak ipler Erdoğan’ın elinde, yakında anayasayı değiştirerek resmi olarak başkan olmak istiyor. Davutoğlu buna karşı çıkıyor ve Arınç da ona destek veriyor görünüyor. Güç mücadelesi AK Parte’de çatlağa neden oluyor” yorumunda bulunan Die Zeit yazarı Jacobsen, “Yaşanan kavga Erdoğan’ın 12 yılda kurduğu sadakat ve bağımlılığın aslında ne kadar sallantıda olduğunu gösteriyor. Üzeri kapatılan yolsuzluk iddiaları ve sonrasında yaşananlar ile bu süreçte ortaya çıkanlar, AKP ’nin kendi kendini hızlı bir şekilde parçalamaya yetecek düzeyde” görüşlerine yer verdi.

Jacobsen, “AKP’ye yakın medya, kavgada Erdoğan tarafında mı hükümet tarafında mı duracağı konusunda ikilem yaşadığı için ilginç bir biçimde suskun kalıyor” ifadeleriyle basının tutumuna dikkati çekti.

Ahmet YILDIRIM - DORTMUND / DHA


  http://www.radikal.com.tr/132067613206761

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  daha duuuurr daha durr. - user392217

  daha bunlar ne ki, bunlar zamanla birbirlerini yiyip bitirecekler, daha bunlar iyi günleri. Atatürk'ün 1927'de yaptığı bir konuşmanın bir bölümüdür. konuşmanın o bölümünü aynen yazıyorum, yorum sizin: "efendiler, biz tekke ve zaviyeleri din düşmanı olduğumuz için değil, bilakis bu gibi yapılar din ve devlet düşmanı oldukları , selçuklu ve osmanlı'yı bu yüzden batırdığı için yasakladık. çok değil yüzyıla kalmadan eğer bu sözlerime dikkat etmezseniz göreceksiniz ki, bazı kişiler bazı cemaatlerle bir araya gelerek bizlerin din düşmanı olduğunu öne sürecek, sizlerin oyunu alarak başa geçecek, ama sıra devleti bölüşmeye geldiğinde birbirlerine düşeceklerdir. ayrıca unutmayın ki, o gün geldiğinde , her bir taraf diğerini dinsizlikle ve vatan hainliği ile suçlamaktan geri kalmayacaktır."