Alman Federal Meclisi'nden 'Mor Gabriel'i koruyun' çağrısı

BERLİN - Mardin’in Midyat ilçesindeki Mor Gabriel Manastırı’nın korunması çağrısı içeren ve Alman Birlik partileri (CDU/CSU), Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Hür Demokrat Parti (FDP) tarafından Federal Meclise sunulan ortak karar tasarısı, genel kurulda, tüm partilerin desteğiyle tartışılmadan kabul edildi.
Midyat’ta bulunan ve dünyadaki Süryanilerin merkezi konumundaki Mor Gabriel Manastırı ile Yayvantepe, Eğlence ve Çandarlı köyleri arasında toprak konusunda davalık olmuştu. Manastır kendisine ait olduğunu savunduğu toprakların bir kısmını duvarla çevirince üç köyün muhtarları, toprakların bir bölümünün kendi meraları olduğunu öne sürerek dava açmıştı. Hazine de manastıra bir dava açmıştı.
Mor Gabriel Manastırı dün Alman Meclisi’nin gündemindeydi. Yeşiller Partisi Eşbaşkanı Claudia Roth, Mor Gabriel Manastırı’nı tehdit eden şartların daha da kötüleşmesinin Türkiye’deki Hıristiyan azınlığın kültürünü olumsuz yönde etkileyeceğini belirtti. Roth, Türkiye’de son günlerde sorunun mahkeme dışında uzlaşmaya varılarak çözüleceği yönünde olumlu sinyallerin olduğunu, manastırın üzerindeki baskıların kalkması için sorunun hızlı bir şekilde çözülmesinin iyi olacağını kaydetti.
Kendisinin de aralarında bulunduğu bir grup Alman politikacının Türkiye ziyaretleri sırasında Mor Gabriel Manastırı’nın korunması yönünde girişimlerde bulunduklarını hatırlatan Roth, Birlik partilerinin bu konuyu meclis genel kurulunda ele almadan kabul ettirmeye çalıştıklarını, kendilerinin ise bu konuyu önemli bularak tartışmaya açmak istedikleri için bağımsız bir karar tasarısı sunduklarını belirtti. (aa)