Alman medyası ve bakan da zan altında!

Almanya'da bazı basın organlarında ikinci 'Geceyarısı Ekspresi' gibi sunulan 'tecavüz davası' sarpa sarıyor. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, ...

ANTALYA - Almanya'da bazı basın organlarında ikinci 'Geceyarısı Ekspresi' gibi sunulan 'tecavüz davası' sarpa sarıyor. Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, 13 yaşındaki İngiliz turist kıza tecavüz etmekten tutuklanan 17 yaşındaki genç nedeniyle, Alman medyası ve Almanya Dışişleri Bakanı hakkında soruşturma başlattı.
Başsavcı Osman Vuraloğlu, Antalya E Tipi Cezaevi'nin önünde kamp kuran Alman basınını yargıyı etkilemeye çalışmak ve Türkiye aleyhtarı yayın yapmakla suçladı. Bu konuda yayın yasağı isteyeceğini söyledi. Vuraloğlu, Gül'den 2.5 aydır tutuklu bulunan gencin serbest bırakılmasını isteyen Alman Dışişleri Bakanı Steinmeier içinse "Bunu yapması densizlik" dedi. Gül de meslektaşına, şikâyetçi olanın İngiliz aile olduğunu hatırlatarak,
"Siz asıl İngiliz aileyi ikna edin" demişti.
Cezaevinin önünde kamp kurup saatte bir yayın yapan Alman medya mensupları da dün tepkilerinin Türkiye'ye değil, İngiliz aileye olduğunu savundu. Olayı "Basit bir flört kazası' olarak nitelendiren bazı Alman yayın organları, "Tecavüz olmadı, yaşının küçük olduğunu bilmiyordum" diyen gencin astım, babasının lösemi hastası olduğunu yazınca, olay günün hikâyesi haline bürünmüştü. Bu arada İngiliz kızın ailesinin şikâyetini geri çektiği iddia edildi. Ayrıca Almanya'da da aynı olay hakkında soruşturma başlatıldı.
Şimdi ne olacak?
Bu durum kafalarda, gencin hakkındaki davanın düşebileceği ya da ülkesine gönderilip orada yargılanabileceği yolunda bazı spekülasyonlara yol açtı.
Ancak genç hakkında kamu davası da açıldığı için, gencin Türkiye'de hiç yargılanmadan ülkesine geri gönderilmesi zor görünüyor. Takvime göre genç 6 Temmuz'da yargı önüne çıkacak. Ayrıca, Almanya ile Türkiye arasındaki anlaşmalar gereği, Alman genç, 'ancak yargılanıp hüküm verildikten sonra', cezasının geri kalanını çekmek üzere ülkesine iade edilebilecek. Alman gencin suçu, ülkesinde 10 yıl hapis cezası gerektiriyor. (dha, aa)