Alman polisinden Kanal 7 INT'e baskın

Almanya polisi, Kanal 7 INT'in Frankfurt kentindeki binasına ve aynı binada faaliyet gösteren Avrupa Deniz Feneri E.V.'nin merkezine baskın düzenledi.

BERLİN/ANKARA - Almanya polisi, Kanal 7 INT'in Frankfurt kentindeki binasına ve aynı binada faaliyet gösteren Avrupa Deniz Feneri E.V.'nin merkezine baskın düzenledi. Avrupa Deniz Feneri'nin topladığı 16 milyon avronun 8 milyonunu kullandığı öne sürülen Kanal 7 Avrupa'nın üç üst düzey yöneticisi de gözaltına aldı. Savcılık paranın bir bölümünün Filistin'de bir terör örgütüne aktarıldığından kuşkulanıyor.
Gelirleri üç yıldır izleniyordu
Avrupa Deniz Feneri'nin gelirlerini üç yıldır izleyen Alman mali polisi, Kanal 7 INT'e 340 polisle baskın düzenledi. Baskında çok sayıda bilgiyasar ve evraka el konuldu.
Kanal 7 Avrupa Genel Müdürü Mehmet Gürhan'ın da aralarında olduğu üç yönetici gözaltına alındı. Avrupa Deniz Feneri E.V.'nin topladığı 16 milyon avronun 8 milyonunu Kanal 7'nin kullandığını öne süren Alman savcılığı, diğer 8 milyon avronun bir kısmının terör örgütleri listesindeki Filistinli bir gruba akıtıldığı ihtimali üzerinde duruyor.
'Mahiyetini bilmiyoruz'
Kanal 7 INT'ten yapılan açıklamada, baskın doğrulanarak şöyle denildi: "Edinilen ilk bilgide; mali açıdan soruşturma yürütüldüğü öğrenilmiş, ancak soruşturmanın mahiyeti hakkında başka hiçbir açıklama yapılmamıştır. Şu ana kadar basında olayla ilgili yer alan, yukarıda belirttiğimiz hususların dışındaki bilgiler gerçeği yansıtmamaktadır. Konu, kurumumuz avukatları tarafından yakinen takip edilmektedir."
Deniz Feneri Derneği Genel Merkezi'yse Avrupa Deniz Feneri E.V. adlı kuruluşla aralarında organik bir bağ bulunmadığını açıkladı. Almanya'da kurulu Avrupa Deniz Feneri E.V.'yle ilgili haberlerde, Deniz Feneri Derneği'nin logosunun kullanıldığı kaydedilen açıklama şöyle:
"Deniz Feneri E.V., çeşitli zamanlarda derneğimize ayni ve nakdi bağışlar yapmış, bu bağışlar, İçişleri Bakanlığı'nın izniyle kayıtlarımıza geçirilerek, derneğimize başvurmuş ihtiyaçlı ailelere ulaştırılmıştır. Almanya'da kurulu bulunan 'Deniz Feneri E.V' isimli kuruluşla derneğimizin organik bir bağı olmadığı gibi Almanya'da temsilcilik ya da şubemiz de bulunmamaktadır."