Almanya başkonsolosluğuna 'patriot' attılar

Almanya başkonsolosluğuna 'patriot' attılar
Almanya başkonsolosluğuna 'patriot' attılar
Türkiye'ye getirilmesi planlanan Patriot füzelerinin, NATO tarafından Suriye'ye müdahale için kullanılacağını ileri süren grup, Almanya Başkonsolosluğu'na maket füze attı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi üyesi 20 kişi, Taksim Tramvay Durağı'nda saat 13:00'da toplanarak Gümüşsuyu'ndaki Almanya Başkonsolosluğu'na yürüdü.

Yürüyüş sırasında grup “Füzeler kaldırılsın Üsler kapatılsın" yazılı pankart açarak “NATO'dan çıkılsın, patriotlar kaldırılsın", “Savaşa değil emekçiye bütçe" sloganları attı.

Konsolosluk kapısına kadar yürüyen grup adına Erdal Demirhan okuduğu basın açıklamasında, “ AKP iktidarının NATO'dan istediği Patriot füzeleri ABD , Almanya, Hollanda'dan getirilerek Türkiye 'ye yerleştiriliyor. Patriotlarla birlikte 1200 NATO askeri de Türkiye'ye yerleştirilecek. Almanya'dan getirilerek Maraş'a yerleştirileceği açıklanan Patriotlar yola çıkıyor. Ortadoğu halklarına ve halklarımıza savaş acısı, gözyaşı ve ölüm getirecek ve Suriye'ye emperyalist işgalin adımı olacak füzeleri istemiyoruz" dedi.

Grup açıklamanın ardından beraberinde getirdikleri maketten füzeyi konsolosluğun kapısının üstünden fırlatarak içeriye attı. Daha sonra grup olay yerinden ayrılırken bir konsolosluk görevlisi içeriye atılan maket füzeyi dışarıya çıkardı. (dha)