Almanya cinsel taciz sanığı için seferber oldu

Side'de 13 yaşındaki İngiliz kıza cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle iki ay önce tutuklanan 17 yaşındaki Alman gencin serbest bırakılması için Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walther Steinmeier devreye girdi.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Side'de 13 yaşındaki İngiliz kıza cinsel saldırıda bulunduğu gerekçesiyle iki ay önce tutuklanan 17 yaşındaki Alman gencin serbest bırakılması için Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walther Steinmeier devreye girdi. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, kendisini arayan Steinmeier'e "İngiliz aile şikâyetten vazgeçmedikçe yargı süreci devam eder" yanıtı verdi.
İki ülkeyi geren dava nisan ayındaki yaz tatiliyle başladı. M.W. ve Britanyalı kız Side'de tanışıp yakınlaştı. Ancak genç kızın ailesinin şikâyeti üzerine M.W, '15 yaşından küçük kıza cinsel saldırı' suçlamasıyla tutuklanıp Antalya E Tipi Kapalı ve Yarı Açık Cezaevi'nde konuldu, sekiz yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Manavgat Devlet Hastanesi raporuna göre, kızlık zarı bozulmamış ama vajinal bölgede ölü spermlere rastlanmıştı.
M.W.: Kötü muamele yok
6 Temmuz'da ikinci duruşması yapılacak gencin '30 tutuklu ve hükümlüyle tek bir duş ve tuvaletin bulunduğu bir koğuşu paylaşması, ailesi ve avukatıyla da haftada bir kez, 10 dakika görüştürülmesi ve lösemi hastası babasının görüşe gelememesi' Alman basınında geniş yer buldu.
Hürriyet gazetesine açıklamasında 'genç kızın kendisini 15 yaşında tanıttığını, aralarında tam cinsel ilişki olmadığını' anlatan M.W. 'sorgu sırasında ve cezaevinde işkence ya da kötü söze maruz kalmadığını, koşullardan şikâyetçi olmadığını' söylese de, cezaevi koşullarını 'insanlık dışı' bulan Alman basını cezaevi önüne konuşlanmış durumda. Gazeteciler ve RTL, SAT1, N24, PRO7, MDR ve ARD televizyonları canlı yayın araçlarıyla cezaevi önünden gelişmeleri, Türk cezaevlerinin durumunu ve suçlu profilerini aktarıyor. Alman medyası böylece Alman hükümetini de 'bilgilendiriyor'. Dışişleri Bakanı Steinmeier, önceki gece aradığı Gül'den, gelişmeleri Alman medyasından izlediğini belirterek bilgi istedi. Alman medyasının cezaevinde kötü muamele yapıldığına dair propaganda yürüttüğüne dikkat çeken Gül ise "Bizi bırakın, İngilizlere baskı yapın" mesajını verdi:
"Konu yargıda. Her AB ülkesinde olduğu gibi yargı Türkiye'de de bağımsız. Müdahale etmemiz söz konusu olamaz. İngiliz aile şikâyetini çekmedikçe yargı süreci devam eder. Ancak şikâyet çekilirse mahkemenin bunu dikkate alacağını düşünüyorum. Bunu İngiliz tarafıyla görüşmeniz gerekir. Ayrıca Alman genci her türlü sağlık imkânlarından yararlanıyor, ailesiyle istediği gibi telefonda görüşüyor. Endişeniz olmasın."
Almanya Türk Toplumu Genel Başkanı Kenan Kolat ise Steinmeier'in tutumunu eleştirdi: "Steinmeier yargı ile yürütme arasındaki ayrıma özen göstermeli. Hukuk devletinde bir bakan, mahkeme kararını değiştiremez. Bu talep kabul edilemez. Bu tutum demokrasiyle de bağdaştırılamaz."