Almanya, HAKK TV'ye dur dedi

Almanya'da Türkiye Cumhuriyeti karşıtı yayın yapan Kaplancılar'a ait Hakk TV'nin yayını, RTÜK'ün girişimleriyle durduruldu.

Almanya'nın Köln şehrinde, Türkiye'ye yönelik yıkıcı nitelikte yayın yapan ve cihat çağrılarında bulunan Kaplancılar'a ait Hakk TV'nin yayınları, RTÜK'ün girişimleri sonucu durduruldu.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Nuri Kayış, Cemalettin Kaplan tarafından kurulan İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği'nin yayın kuruluşu olan Hakk TV hakkında, Kuzey Ren-Westfelya Eyaleti üst kurulu nezdindeki girişimlerinin olumyu sonuç verdiğini bildirdi. Geçtiğimiz günlerde Kuzey Ren-Westfelya Eyaleti Üst Kurulu'ndan kendilerine bir yazı geldiğini belirten Kayış, yazıda, 'Hakk TV'nin yayın lisansı olmadığı halde yayın yaptığının tespit edildiği ve bu kuruluşun yayınlarının sona erdirilmesi için gerekli resmi işlemlerin başlatıldığının' bildirildiğini söyledi.
RTÜK'ün daha önce PKK yanlısı Med TV'nin yayın lisansının iptali için İngiltere'deki yayın otoritesi nezdinde girişimde bulunarak bu yayınların durdurulmasını sağladığını hatırlatan Kayış, sözlerini şöyle tamamladı:
"RTÜK, yurtiçinde olduğu gibi yurtdışında da Türkiye Cumhuriyeti'nin varlık ve bağımsızlığına, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne, Anayasa'nın genel esaslar kısmında yer alan ilkelere, toplumu şiddet, terör ve etnik ayrımcılığa sevk eden ve toplumda nefret duyguları oluşturmak isteyen yayınlara karşı uyarlılığını kararlılıkla sürdürmekte ve gerekli girişimlerde bulunmaktadır."