Almanya: Metin Kaplan siyasi suçlu

Adalet Bakanı Çiçek, Almanya'nın, 'siyasi suçlu' olarak nitelediği İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği liderini iade etmediğini açıkladı.

Adalet Bakanı Cemil Çiçek, İslami Cemiyet ve Cemaatler Birliği'nin (İCCB) yöneticisi Metin Kaplan'ın Almanya'dan iade girişiminin olumsuzlukla sonuçlandığını belirterek, Almanya'nın, Kaplan'ı 'siyasi suçlu' olarak gördüğünü söyledi.
Çiçek, CHP İstanbul Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek'in Kaplan'ın Türkiye'ye iadesiyle ilgili soru önergesini yanıtlarken, Kaplan'ın 'Terör örgütü üyesi olmak' ve 'anayasal düzeni yıkmaya çalışmak' suçlarından arandığını anımsattı. Çiçek, iade talepleri üzerine 14 Ocak 2003 tarihinde Metin Kaplan'ın tutuklanmasına karar vermiş olan Düsseldorf Yüksek Bölge Mahkemesi'nin iade talebini reddettiğini ve Kaplan'ı serbest bıraktığını belirtti.
Düsseldorf Yüksek Bölge Mahkemesi'nin, iade talepnamesindeki Anıtkabir'e uçakla bombalı saldırı yapılması ve İstanbul Fatih Camiinde yapılması planlanan bombalama eylemini esas aldığını belirten Çiçek, iade talebinden önce 29 sanık hakkında İstanbul 2 No'lu DGM'nde yapılan yargılama sonucunda 14 sanık hakkında TCK'nın 168 ve 168 maddeleri gereğince mahkumiyet kararı verildiğini anlattı.
Çiçek, Alman Mahkemesi'nce bu mahkeme kararındaki sanık ifadelerinin, "poliste gözaltında zora dayalı olarak alındığı, bunlara dayanılarak sanıkların yerel mahkemece mahkum edildiği, bunun telafisinin artık olanaklı olmadığı ve Metin Kaplan'ın iadesi halinde de bu delillere dayanılacağına ilişkin somut bir tehlike" olduğunun kabul edilerek iade talebine konu suçun "siyasi suç" olarak kabul edildiğini, Türkiye'deki yasalarda ölüm cezasının bulunduğu ve sanıkların Alman vatandaşı veya mülteci statüsünde oldukları gerekçesiyle reddedildiğinin anlaşıldığını da belirtti.