Almanya nükleere bu reçeteyle veda etti

Almanya nükleere bu reçeteyle veda etti
Almanya nükleere bu reçeteyle veda etti
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Bir günde 8 nükleer santralını kapatan ve 2022’ye kadar da tüm nükleer santrallarını devre dışı bırakma kararı alan Almanya hükümetinin enerji dönüşümü sorumlusu Franzjosef Schafhausen, 3 santral açmak isteyen Türkiye ’ye şu tavsiyede bulundu: “Rüzgâr için uzun sahilleriniz, güneşiniz var. Neden daha fazla yenilenebilir enerjiye yönelmiyorsunuz? Sizi bunun için ikna etmek isteriz.”
Heinrich Böll Stiftung Derneği ile Almanya’nın enerji dönüşümünü yerinde görmek için bir grup gazeteciyle birlikte Berlin’e gittik. Japonya’daki Fukuşima Nükleer Santralı’ndaki kazanın ardından 17 nükleer santralın 8’ini kapatan Almanya’da nükleer atıkların geçici ve nihai depolanacağı merkezi ziyaret etmeden önce Almanya Federal Cumhuriyeti Çevre , Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı’nı ziyaret ettik. Enerji Dönüşümü Direktör Yardımcısı Schafhausen, nükleer santrallardaki teknolojiyi kendilerinin üretmelerine rağmen santralların yüzde 100 güvenli olduğunu düşünmediklerini belirtti. Schafhausen, 3 nükleer santral kurmayı planlayan Türkiye ile enerji konusunda yoğun temasları olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Şu anda Almanya’nın toplam enerji ihtiyacının yüzde 12’si, elektriğin ise yüzde 20’si yenilenebilir enerjiden karşılanıyor; içinde rüzgâr, güneş ve hidroelektrik var. Hedef, 2020’de toplam enerjinin yüzde 20’sini, elektriğin ise yüzde 35’ini yenilenebilir enerjiden sağlamak. Nihai olarak da 2050’de bu rakamı toplam enerjide yüzde 60, elektrikte yüzde 95’e çıkarmak.”

Vana devrimi 

Schafhausen, tüketim alışkanlıklarının önemine değindi:
“Bu tüketimi ulaşım, tarım, şehirleşme, sanayi gibi birçok alanda yapmalıyız. Yapıların tamamı 40 yıl içinde değişmeli. Mesela, pencereler, yalıtım nasıl olmalı, ısıtma vanaları ile ilgili birçok yönetmeliğimiz mevcut. Yani siz insanlara gerekli altyapıyı verirseniz, pis metroları kaldırır, 1 saat otobüs beklemesini engellerseniz, onlar da enerji tüketim alışkanlıklarını değiştirebilir. Biz Almanya’da bunu deneyimledik. Eskiden bir Alman için otomobili her şeyiydi, şimdi gençler araba satın almıyor, otomobil kiralıyor.”