Almanya Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi'ni Dışişleri'ne çağırdı

Almanya Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi'ni Dışişleri'ne çağırdı
Almanya Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi'ni Dışişleri'ne çağırdı
Almanya'nın Türkiye ile Avrupa Birliği müzakerelerinde yeni bir başlık açılmasına izin vermeyeceği yolundaki haberler ve ardından AB Bakanı Egemen Bağış'ın Merkel ve hükümetine yönelik sözleri iki ülke arasındaki ilişkilerde gerilimi tırmandırdı. Türk Büyükelçi Hüseyin Avni Karslıoğlu, Berlin'de Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Radikal.com.tr - Almanya’nın Türkiye ile Avrupa Birliği B müzakerelerinde yeni bir başlık açılmasına izin vermeyeceği yolundaki haberler üzerine AB Bakanı Egemen Bağış’ın Angela Merkel hükümetine yönelik yaptığı açıklamalar Berlin’in tepkisini çekti. Alman "spiegelonline" sitesine göre, Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Alman Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Hürriyet muhabiri Murat Tosun'un Hür Demokrat Partili Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle’ye yakın çevreleri kaynak göstererek aktardığına göre, toplantının bugün TSİ ile 14.30’da olması bekleniyor. Alman Dışişleri Bakanı Westerwelle, Ukrayna’da olduğu için Büyükelçi, daha alt seviyede kabul edilecek. 

Der Spiegel dergisinin internet sayfasında yer alan haberde de Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu'nun, 'izahat vermesi için' Alman Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığı belirtldi.

AB Bakanı Egemen Bağış, Türkiye ile AB arasında yeni başlık açılmasının tehlikeye girmesi üzerine de şu açıklamayı yapmıştı:

"Sayın Merkel de kendi seçimlerine yönelik bir iç siyasi malzemesi arıyorsa, bu malzeme Türkiye olmamalıdır. Daha evvel bu malzemeyi kullanmaya kalkan Sarkozy’nin başına ne geldiğini Sayın Merkel de eğer yakından takip eder, bir kez daha gözden geçirirse, Türkiye ile uğraşanların sonunun pek hayırlı olmadığını kendisi de görür.

Benim, kendisine dostça bir tavsiyem var; eminim, Türkiye’de faaliyet gösteren 4 bin Alman firmasının da aynı hassasiyeti vardır, Almanya’da yaşayan ve birçoğu seçmen olan 3.5 milyonluk vatandaş ve soydaş kardeşimizin de aynı konuda hassasiyeti vardır. Türkiye, iç siyasette malzeme yapılacak bir konu değildir."