Almanya'da dört Türkten biri öğrenci

Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, Almanya'da yaşayan Türk nüfusunun dörtte birinden fazlasının öğrenci olduğunu açıkladı.

ESSEN - Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfı Direktörü Prof. Dr. Faruk Şen, Almanya'da yaşayan Türk nüfusunun dörtte birinden fazlasının öğrenci olduğunu açıkladı. Şen, "Eğitim seviyesinde yaşanan bu hareketlenme Almanya'daki 'misafir işçi' imajının artık tarihe karıştığını gösteriyor" diye konuştu.
Almanya'daki Türk göçmenlerin son dönemde gösterdiği ekonomik, toplumsal ve siyasi başarının, artan eğitim düzeyleriyle çok yakından ilişkili olduğunu vurgulayan Şen, şu bilgileri verdi:
35 bini üniversiteli
"Alman İstatistik Dairesi' nin resmi açıklamalarına göre, 2002-2003 öğretim yılında Almanya'da 418 bin 118 Türk öğrenci ilk, orta ve lise düzeyinde, 78 bin 51 öğrenci meslek eğitimi okullarında öğrenim görüyor. 33 bin 171 Türk öğrenci de bir işyerinde meslek eğitimi alıyor. Bunlara 24 bin Türk üniversite öğrencisini de eklersek, Almanya'daki resmi rakamlarla açıklanan 1 milyon 912 bin Türk vatandaşının 553 bini öğrenci.
Alman vatandaşlığına geçen Türk öğrencilerle birlikte Almanya'daki Türk üniversite öğrencisi sayısı 35 bin sınırını aşıyor. Bu gençler mezun olduktan sonra yalnızca Almanya'da değil bütün Avrupa'da çalışabilecek kalifikasyona sahip olacak. O nedenle bu sayı yalnızca Almanya'da yaşayan Türklerin profili için değil, Türkiye'nin profili için de önemli."