Almanya'da 'Milli Görüş terörü destekliyor' şüphesi

Bavyera istihbaratı, Almanya İslam Toplumu ve İslam Toplumu Milli Görüş derneklerinin uluslararası terörizmi desteklediğinden şüpheleniyor

MÜNİH - Almanya’nın Bavyera Eyaleti’nde Almanya İslam Toplumu (IGD) ve İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) derneğinin uluslararası terörizmi desteklediği şüphesini dile getiren istihbarat raporu açıklandı. Bavyera Eyaleti Anayasayı Koruma Dairesi’nin raporunda, bu derneklerin kamuoyunu gerçek niyetleri konusunda aldattığı belirtildi.
Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Joachim Herrmann ve Anayasayı Koruma Dairesi Başkanı Burkhard Körner tarafından dün Münih’te açıklanan raporda şöyle denildi: “İki büyük radikal dernek IGMG ve IGD’de geçen aylar içinde suç faaliyetlerine iştirak ettikleri yönünde belirtiler ortaya çıktı. Uluslararası terörizmi destekledikleri şüphesi de var. Bu şüpheler doğru çıkarsa, şiddet yanlısı olmayan İslamcılık da terörizm için bir besin kaynağı oluşturabilir. Ayrıca İslamcıların çifte strateji izledikleri de bir kez daha doğrulanmış olacaktır. Dışarıya karşı açık, hoşgörülü ve diyaloğa hazır görünüyorlar. Böylece kamu oyunu gerçek niyetleri konusunda aldatıyorlar.”
Bakan Herrmann, radikal dinci teröristlerin Almanya’da 27 Eylül’de yapılacak genel seçim sonuçlarını etkilemek amacıyla saldırılar düzenleyeceklerini açıkladıklarını hatırlatarak, terör örgütlerinin Almanya’da doğup büyüyen Müslümanların da beyinlerini yıkamaya çalıştıklarını belirtti. Almanya’da bulunan bazı radikal görüşlü Müslümanların eğitim amacıyla Afganistan-Pakistan sınırındaki terör kamplarına gönderildiklerini ifade eden Herrmann, şüpheli görülen 180 kişiden 65’inin terör kamplarında eğitim gördüklerinin bilindiğini, ancak sadece bu kamplarda bulunmuş olmanın Almanya’da yasal açıdan bir suç teşkil etmediğini söyledi.
İslam Toplumu Milli Görüş derneği ile Almanya İslam Toplumu yöneticileri hakkında daha önce Münih Savcılığı suç örgütü oluşturdukları gerekçesiyle soruşturma açmıştı. Zanlıların para akladıkları ve dolandırıcılık yaptıkları, elde edilen gelirle İslamcı grupları destekledikleri dile getirilmişti. Milli Görüş’ün terörü finanse eden kişi ve kuruluşlarla ilişkide olduğu iddiası ise daha önce Hollanda İstihbarat Servisi tarafından ortaya atılmıştı. (aa, Radikal)