Almanya'dan Kaplancılar'a faaliyet yasağı

Almanya, cezaevindeki Metin Kaplan tarafından yönetilen İslami Cemaat ve Cemiyetleri Birliği'nin faaliyetlerini yasakladı.

Almanya İçişleri Bakanı Otto Schily, 'Kara ses' olarak tanınan Cemalettin Kaplan'ın cezaevinde bulunan oğlu Metin Kaplan tarafından yönetilen İslami Cemaat ve Cemiyetleri Birliği'nin (İCCB) faaliyetlerini yasakladı.
İçişleri Bakanlığı'nca yapılan açıklamada, İCCB ile birlikte derneğin 19 yan kuruluşunun faaliyetlerinin de yasaklandığı, 7 eyalette sabah saatlerinden itibaren polis tarafından başlatılan operasyonlarda yaklaşık 200 ev ve büronun arandığı belirtildi.
Kuzey Ren Vestfalya, Baden-Württemberg, Bavyera, Rheinland-Pfalz, Hessen, Berlin ve Aşağı Saksonya eyaletlerinde düzenlenen operasyonlarda, Wiesbaden İslam Toplumu'na üye iki kişinin tutuklandığı bildirildi.
Wiesbaden İslam Toplumu üyesi Erol Erdem, polisin çok sayıda dini yazıya da el koyduğunu ve derneğin İCCB ile ilişkileri olduğunu doğruladı.
Bavyera Eyaleti İçişleri Bakanı Günther Beckstein (CSU) ve Baden-Württemberg Eyaleti İçişleri Bakanı Thomas Schaeuble (CDU), Schily'nin yasaklama kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.