Almanya'dan 'multikulti' haberler

Almanya'dan 'multikulti' haberler
Almanya'dan 'multikulti' haberler

Almanya da Türklerin geçirdiği 50 yılın medya dökümü olan belgesel bu ay ekrana gelecek.

Haber: AYÇA ÖRER - ayca.orer@radikal.com.tr / Arşivi

Almanya’yla imzalanan işçi anlaşmasının 50. yılı için hazırlanan ‘Almanya’ya Yarım Asır’ serisinin ikinci belgeseli ‘Multikulti Haberler ’ bu ay ekranda. TRT için çekilen ve ismini aralarında Türkçenin de bulunduğu 18 dilde yayın yapan ‘Radyo Multikulti’den alan belgesel, Almanya’ya 50 yıl önce gidip halen adaptasyon sorunu yaşayan Türklerin sorunlarından yola çıkıyor. “Türkiyeli göçmenler Alman medyasında nasıl algılanıyor, manşetlere nasıl yansıyor, göçmenlerle ilgili önyargılarda medyanın rolü nedir, İslam Alman medyasında nasıl anlatılıyor, Türkiye kökenli gazeteciler Alman medyasında çalışırken ne tür sıkıntılarla karşılaşıyor” gibi konular da belgeselde irdeleniyor.
“Radyo’da Türkçe çaldığı zaman 10 dakikalığına da olsa memlekette gibi olursun.” Geçen yıl Almanya’ya göçün 50. yılı için düzenlenen göç treni katılımcılarından Ferhat Dursunbek Radyo Multikulti’yi dinlerken yaşadığı hisleri böyle anlatmıştı. TRT’nin Türkiyeli göçmenlerin Almanya’da geçirdiği 50 yıla ışık tuttuğu ‘Almanya’da Yarım Asır’ belgesellerinin ikincisi ‘Multikulti Haberler’ de bu süreci anlatıyor. Yönetmenliğini Semra Güzel Korver’in üstlendiği film bir yandan Alman medyasının göçmenlere bakışını ele alırken, İslamofobi, entegrasyon, göç, göçmenlik meselelerini de bu konu etrafında değerlendiriyor.
Belgeselin yapımcısı ve yönetmeni Semra Güzel Korver’e göre yola çıkış noktaları medya desteği verebilmek. Korver, “Kamu yayıncısı olarak Almanya’da yaşayan Türkiye kökenli insanımızın yanında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz ve onların entegrasyon sürecine katkı sağlamamız gerektiğinin de farkındayız” diyor.
Belgeselde ZDF Genel Yayın Yönetmeni Peter Frey, RTL sunucu Nazan Eckes, Bild Genel Yayın Yönetmeni Kai Diekmann, ARD editörlerinden Erkan Arıkan, Der Spigel Editörü Berhard Zand, RBB Editörü Cem Dalaman, WDR Türkçe Yayınlar Müdürü Murad Bayraktar, Medya ve Sorumluluk Enstitüsü Direktörü Dr. Sabine Schiffer’in görüşlerine yer verilmiş. RTL sunucusu Nazan Eckes, Türklerin Almanya medyasında yarattığı algıyı “Genellikle Türklerle ilgili bir sorun olduğu zaman haberler sayesinde olay iyice büyüyor” sözleriyle anlatıyor.
Belgeselin isminin çıkış öyküsü de yaşanan değişimi ele veriyor. 18 dilde yayın yapan Radyo Multikulti göçmenlerin uzun süre en büyük haber kaynakları arasında yer aldı. Radyo, 2008 yılında Almanya’da göç politikalarının değişmesiyle beraber kapandı.
Belgesel 4 Mayıs günü TRT Belgesel kanalından izlenebilir.


  ETİKETLER:

  Almanya

  ,

  Türkiye

  ,

  İslam

  ,

  TRT

  ,

  haber

  ,

  Kamu

  ,

  Medya

  ,

  Yayın

  ,

  radyo

  ,

  bild

  ,

  göç

  ,

  film

  ,

  zaman