Almanya'dan Scientology'yi yasaklama girişimleri

Berlin Eyaleti Başbakanı Ehrhart Koerting, Almanya'daki 16 eyaletin içişleri bakanının Scientology tarikatının yasaklanması ihtimalini araştırma konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı.

BERLİN - Berlin Eyaleti Başbakanı Ehrhart Koerting, Almanya'daki 16 eyaletin içişleri bakanının Scientology tarikatının yasaklanması ihtimalini araştırma konusunda anlaşmaya vardığını açıkladı. Koerting "Anayasanın korunması için gerekli bilgiyi toplayıp tarikatın yasal konumunu sorgulamaya karar verdik" dedi.
Başbakan, 16 eyaletin tarikatın yaptığı işlerin anayasaya aykırı olup olmadığını araştıracağını söyledi. Koerting "Scientology bir din değil. İnsanları kendine bağlayan ve sömüren ekonomik bir oluşum" dedi. Ancak yerel uzmanlar tarikatın kapanması konusunda pek umutlu değil. Çünkü yaklaşık 10 yıldır Scientology'yi takip ediyorlar fakat suç unsuru olabilecek yeterli kanıt bulamadılar.
Tarikat 1954'te ABD'de bilimkurgu romanları yazarı, L. Ron Hubbard tarafından kuruldu. Tarikatın temelini Hubbard'ın 'Dianetik: Ruh Sağlığının Modern Bilimi' adlı kitabı oluşturuyor. ABD'de resmi bir din olarak kabul ediliyor. Fakat Almanya, Belçika, Fransa, Yunanistan gibi ülkeler tarikatı üyelerini ekonomik çıkar sağlamak için kandırmakla suçluyor. Ünlü aktör Tom Cruise de Scientology'nin üyeleri arasında yer alıyor.