Almanya'dan yeşil sermaye dosyaları geliyor

Türk holdingzedelerin avukatı Ümit Akça,Yimpaş, Kombassan, Jetpa ve İhlas gibi holdinglere karşı alınan yargı kararlarına ilişkin dosyanın haziran ayında Türkiye'ye gönderileceğini söyledi

 

BERLIN - Deniz Feneri davası dosyasından sonra Avrupa'da yüksek kar payı vaadiyle Türkleri dolandıran yeşil sermayenin mahkeme dosyaları da Türkiye'ye geliyor. Almanya'da Yimpaş, Kombassan, Jetpa ve İhlas gibi holdinglere karşı alınan yargı kararlarına ilişkin 500 sayfalık dosya haziranda Türk  makamlarına iletilecek.

Akça, Alman mahkemelerinde tanınan mahkeme kararlarının Türkiye'de de tanınması için hazırladıkları, 500 sayfalık dosyanın haziran  sonunda Türk resmi makamlarına teslim edileceğini açıkladı. Akça  dosya örneklerinin, her iki ülkenin siyasi partilerinin üst düzey  temsilcilerine de verileceğini duyurdu. Aralarında Yimpaş,  Kombassan, JetPa ve İhlas gibi holdinglerin bulunduğu, şirketlere karşı dava açan ve bu davaların birçoğunu kazanan Akça, Avrupa  mahkemelerinde kesinleşmiş yargı kararları olduğuna dikkat çekerek,   "Bu kararlara göre mağdurların yatırdığı paraların faiziyle birlikte  geri ödenmesi gerekiyor. Ancak Türkiye'de mahkemeler bu kararları  tanımada sorun çıkartıyor ve bu yüzden biz de uygulamaya    geçemiyoruz" dedi. (dpa)