Almanya'ya 'dede' yollayan Diyanet Alevileri kızdırdı

Cem Vakfı'nın belirlediği altı 'Alevi dedesi', Muharrem ayında Alevi cemaatinin bilgilendirilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla Almanya'ya gönderildi.

ANKARA - Cem Vakfı'nın belirlediği altı 'Alevi dedesi', Muharrem ayında Alevi cemaatinin bilgilendirilmesi amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı aracılığıyla Almanya'ya gönderildi. Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri ve Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı tepki gösterdi.
Cem Vakfı Almanya Koordinatörü Alişan Hızlı, bu ülkedeki Alevi topluluğunu 'Muharrem ayı', 'Aşure' ve 'Kerbela' olayları hakkında bilgilendirecek ve birlik beraberlik mesajları verecek 'dedeler' gönderilmesi için Diyanet'e başvurdu. Hızlı'nın talebi olumlu karşılandı. Diyanet, Cem Vakfı'nca belirlenen Ali Rıza Uğurlu, Sinan Boztepe, Davut Ali Savaş, Şükrü Kılıç, Yılmaz Doğan ve Veli Kızıldeli'nin gri pasaportla 19 Ocak'ta Almanya'ya gitmesini sağladı. Dedeler 12 Şubat'a kadar Alevi cemaatini bilgilendirecek.
Diyanet yetkililerinin, 'Başkanlığın Sünni değil mezhepler ve cemaatler üstü bir kuruluş olduğunu göstermesi açısından önem taşıdığını' söylediği ziyarete, Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Geçmez tepki gösterdi: "Demokratik ve laik bir ülkede Diyanet'in olmaması gerekir. Diyanet takiye yapıyor. Aleviliği, cemevini tanımayan, herkesin camiye gelmesini söyleyen kurum, nasıl kendisine 'Alevi dedesi' diyenleri bir yere götürür? Zaten o 'Alevi dedesi' dedikleriniz Alevi inancından uzaklaşmış insanlar. Onlar Alevi dedesi değil, ancak Diyanet'in dedesi olabilir."
Genç: Cem Vakfı tasvip edilmiyor
Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Başkanı Kazım Genç ise yurtdışındaki Alevilerin zaten oradaki dedeler aracılığıyla bilgi aldığını söyledi. 'Cem Vakfı'nın Aleviliğe yaklaşımını doğru bulmadıklarını' belirten Genç, "Cem Vakfı'nın Diyanet'le işbirliği Alevilere karşı başlatılan asimilasyonu hızlandırmaktan başka bir işe yaramaz. Vakfın yaptıklarını da Aleviler tasvip etmiyor" dedi.
Diyanet yetkilileri ise daha önce de Almanya'da yaşayan Caferi vatandaşların isteği üzerine bu mezhepten din görevlilerinin Almanya'ya gönderildiğini söyledi. Aleviliği, hem yurtiçinde hem yurtdışında 'İslam dışı göstermeye çalışan mahfillere karşı en etkili mücadeleyi Cem Vakfı'nın yürüttüğünü' söyleyen yetkililer, bu durumu 'memnuniyet verici' diye tanımladı. (Radikal, aa)