Almanya'ya 'tavır' uyarısında bulunuldu

Almanya’dan veto mesajlarının gelmesi ve ardından AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın, Alman Şansölyesi Angela Merkel’e yönelik “Sarkozy gibi balık tutar” sözlerinden sonra başlayan krizde, Ankara - Berlin hattı dün yine hareketliydi. Türkiye ’nin Almanya Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu’nun önceki gün bakanlığa çağrılması üzerine, Ankara’nın Almanya Büyükelçisi Eberhard Pöhl de Türk Dışişleri’ne çağrıldı. Alman tarafı, Karslıoğlu ile yapılan görüşmede, Bağış’ın Merkel’i hedef alan söylemlerinden duyulan rahatsızlığını iletmişti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun talimatı üzerine de Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pöhl görüşmeye çağrılmıştı. Pöhl, Erzurum’da olduğu için önceki gün yapılamayan görüşme dün saat 15.00’de gerçekleşti. Pöhl ile Sinirlioğlu 1 saat 15 dakika görüştü. Pöhl’e, Almanya’nın son dönemdeki Türkiye’ye yönelik üslubundan ve Gezi olaylarını bahene ederek Türkiye ile AB arasında yeni bir müzakere başlığının açılmasını engelleyici tavrından duyulan rahatsızlık iletildi.

‘Kriz değil aşarız’
Bağış ise dün gazetecilerin Almanya ile yaşanan krize ilişkin soruları üzerine, bunu kriz olarak tanımlamanın doğru olmayacağını, bazen bu tür diyalogların olabileceğini söyledi. Bağış, “Farklı konularda farklı fikirlerimiz olabilir. İstişare ederiz iki müttefik olarak da belli bir noktada çözümü gerçekleştiririz. Biz Sayın Almanya Şansölyesi’nin her zaman vurguladığı ahde vefa ilkesini hatırlatmakla yükümlüyüz. Çünkü Türkiye’nin başmüzakerecisiyiz” dedi. Bağış, Merkel’e yönelik ‘Sarkozy gibi balık tutar’ sözü sorulunca da “Yanlış amaçla farklı yönlere çekilen cümlelerdir. Orada bir espri var. Sarkozy’nin siyaset sonrası tercih ettiği hobisiyle ilgili bir vurgu var. Üzerinde durmak gerektiğine inanmıyorum” diye konuştu.

Çadırda ağırladı

Trabzon, Bayburt, Erzurum’da temaslarda bulunan Büyükelçi Pöhl dün Kars’taydı. Pöhl ve eşi 1877 yılındaki Osmanlı- Rus savaşında ailesi Kars’ın merkeze bağlı Karacaören Köyü’ne yerleşen Alman asıllı August Albuk’u ziyaret etti. Albuk, geçen ay yağmurda evi yıkıldığı için büyükelçi ve eşini çadırda ağırladı ve çay ikram etti. Büyükelçi Pohl, bölgede 3 gün süren ziyaretlerini tamamlayarak Kars’tan uçakla Ankara’ya döndü. {KARS/ DHA}