@ismailsaymaz

Alnında ayakkabı numarası çıkardılar

Alnında ayakkabı numarası çıkardılar
Alnında ayakkabı numarası çıkardılar
Diyarbakır'da, okul bahçesinde polisin öğrencileri dövme anını cep telefonuyla görüntülemek isteyen Mesut Eşen, yolda ve karakolda cop, tekme ve beyzbol sopalarıyla dövüldü. Bir polis alnının üzerine çıkarak, ayakkabısının izini çıkardı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Diyarbakır ’da, okul bahçesinde polisin öğrencileri dövmesi üzerine bu anı cep telefonuyla görüntülemek isteyen Mesut Eşen, iddiaya göre yolda ve karakolda cop, tekme ve beyzbol sopalarıyla dövüldü. Dayak sırasında bir polis Eşen’in alnının üzerine çıkarak, “Alnında ayakkabı numaram çıkacak” diyerek zıpladı. Dayaktan sonra hastaneye kaldırılan Eşen’in alnında ayakkabı izi, sırtında morluklar var.
Diyarbakır İHD’den verilen bilgiye göre Bismil Anadolu Teknik Meslek Lisesi’nde önceki akşam doğru veli toplantısına katılmak isteyen onlarca veli, bahçede toplantıya giriş saatini beklerken iki öğrenci arasında kavga çıktı. Polisler de öğrencilere müdahale etti. İddiaya göre, öğrencileri kelepçeleyen polis, gençleri tartakladı. Veli Mesut Eşen, bu anı cep telefonuyla çekmek isteyince polis şiddetine uğradı. Emniyete götürülen Eşen, bir saati aşkın bir süre dövüldü. Ağır şekilde yaralanan Eşen, Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Eşen, dün kendisini hastanede ziyaret eden İHD’lilere yaptığı açıklamada şunları anlattı: 


ALNIMA ÇIKIP ZIPLADI
“Polisler coplarını çıkarıp öğrencilere saldırdı. Ben de cep telefonumu çıkarıp görüntülemeye başladım. Polis öğrencileri bırakıp bana yöneldi ve üzerime çullanarak, coplarla dövmeye başladı. Özel harekat polisleri de okula gelip herkese saldırdı. Onlarca öğrenci ve öğrenci velisi darp edildi. Beni polis aracına bindirip Emniyet’e götürdü. Halsiz düşmüştüm ama araçta da vurdular. Bir polis, ‘Onu kameranın olmadığı yere götürün’ dedi. Götürüldükten sonra beş polis bana vurdu. İkisinin elinde beyzbol sopası vardı, diğerleri coplarla vuruyordu. Dakikalarca devam etti. Bayılmışım. Kafama, bacaklarıma ve kaval kemiklerime vuruyorlardı. Bir ara beni yere yatırdılar ve bir polis ayaklarıyla alnımın üzerine çıktı. Duvardan destek alarak adeta alnımın üzerinde zıplıyordu. Arkadaşlarına ‘Alnında ayakkabı numaram çıkacak, hele bakın, ayakkabı numaram çıkmış mı? Çıkmamışsa devam edeceğim’ diyordu. Sadece ayak numarası değil, ayakkabısının tüm izleri alnımda hala. Bu yaşadıklarımı kimseye anlatmamam konusunda tehdit ettiler.” 


BABASI VE İKİ KARDEŞİ DE GÖZALTINDA
Eşen dışında, bir öğrenci velisi ile çok sayıda öğrencinin de şiddete maruz kaldığı iddia edildi. Eşen’in babası İsmail Hakkı Eşen ile kardeşleri Merwan, Mazlum ve adı bilinmeyen bir öğrenci de gözaltına alındı. İHD’liler aile ile birlikte Bismil Başsavcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundu. Ailesi ayrıca, Diyarbakır Valiliği ve Bismil Kaymakamlığı’na dilekçeyle başvurarak, polislere idari soruşturma başlatılmasını istedi. Bu arada, okulda yaralanan 12 öğrenci de şikayetçi oldu.


  http://www.radikal.com.tr/1128129112812912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  - momentum

  Hani sizin emniyet müdürü Kürtçe konuşuyordu, ne oldu?

  yazıklar olsun - yaralı aslan

  yazıklar olsun bu polise.bir ayrılıkçı Türk olarak söylüyorum bu ve benzeri her şeyle hesaplaşmalıyız.devlet yaptığı her şeyle yüzleşsin(10.000 faili meçhul,diyarbakır cezaevi,vs vs...)bu yüzleşmeler olmadan ayrılık olacaksa bir ayrılıkçı Türk olarak çok üzülürüm.son olarak bir şey söylemek istiyorum.şiddet bu güne kadar hayatın içindeki hangi sorunu çözmüş ki bu sorunu çözecek?biz birlikte mutlu değiliz işte.kardeş değiliz biz etle tırnak hiç değiliz bari iyi komşular olalım.ayrılıkçı partiler kurulsun ve tüm sorunlarımız çözülsün.hiç bir ideoloji,hiç bir devlet insan hayatından daha değerli değildir

  onlara gelen üzücü habere seviniyorum - demlicay2011

  çünki artık bu noktaya getirdiler insanı. aslında böyle olmaması gerekirdi . ama kendileri bunu istedi. her üzücü haberde benim sevinç kaynağıdır. zaten milleti değil devleti ve kendilerini koruyorlar bu tabak gibi ortada. ha birde zengini soyluyu ve pala bıyıklıları pek seviyoırlar. daha doğrusu onlara güçleri yetmiyor. bu yazı etki tepkiden doğmuştur. artık yeter bu memleket sadece sizin değil ve olmayacaktır. 75 milyonuyndur aklınıza kazıyın bu yazıyı.

  Iyi cocuklardir bu polisler. - demokrat09

  Polisimiz gergin oluyor. Hep hakarete ugruyor. Anlayisli olmaliyiz polislerimize. Iyi cocuklardir. Basbakanin dedi gibi asker polisimiz gergin. Olacak o kadar. Hem bakin ne kadar güzel cikmis ayakkabin izi. Hangi ülkenin polisi basarabilir söyleyin bana. Tabi Çinden, Rusyadan, Afrikadan haric oralardada bi sürü iyi cocuk var.

  üsten gelen baris.. - ishak aksu

  baris önce zihinde,sonra vicdanlarda ve nihayet icraatlarda gerceklesir.osmanlinin son dönemleri de dahil olmak üzere,cumhuriyet tarihi boyunca basta sanayi devrimi,uluslasma,demokrasi vb.gibi toplumun öz dinamiklerinden cikip kurumsallasmasi gereken olgular,aksine devlet eliyle üsten bir dayatmayla yerlestirilmeye calisilmistir.netice itibariyle hal böyleiken bu olgular özümsenmemis,türkiye toplum gerceginde bir sivrilmeyi-siritmayi günyüzüne cikarmistir.tipki suanki baris süreci gibi.valisinden bakanina kadar daha dün irkcilik-milliyetcilik kokan demeclerinin yerini yüzeysel sematik bir hümanizmin almasini nasil izah etmek gerek bilmiyorum.bu haberi okuyup,nasil bir halde oldugumuzu düsündükce icim acidi dogrusu yazik yazik...

  Anca allaha havale edelim - Bratz

  Polise küp bineriz lakin toplum olarak birlikte bir eylemde bulunmaktansa allaha havale etmeyi tercih ederiz bu kişisel bir eylem bile sayılmayacak kadar basit, bana doğru gelmiyor. Bunun bir faydası olmayacak ne yazıkki. Gerçek bu. Bilinçlice polis saldırılarını önleyen planlar yapılmalı

  Polis ne iş yapar Güneydoğuda? - güneydoğu

  Ben Diyarbakırlı olarak polislerin burada millete işkence,zulüm,öldürmeden başka bir şey yaptığını görmüyorum...eğer buysa bizleri korumanız istemez arkadaş yazıklar olsun.. yeter artık nereye gidelim bu polis askeriniz den ...halk istemiyorsa geri çekeceksiniz kolluk kuvvetlerinizi insanları korumaya değil öldürme için buradalar...