'Alo 157' işe yaradı

Kadın ticareti mağdurları için açılan telefonla yardım hattı 157'den ilk sonuç alındı: Antalya'da Moldovalı bir kadın, 157'yi çevirince kadın tacirlerinin elinden kurtulmayı başardı.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Uluslararası Göç Örgütü'nün (IOM) kadın ticareti mağdurlarını kurtarmak için açtığı telefonla yardım hattı 157'den ilk sonuçlar alınmaya başlandı. Antalya'daki bir otel odasından 157'yi arayarak yardım isteyen Moldovalı mağdur kurtarılırken, bir kadın tacirini de yakalattı. Bugüne kadar Dışişleri ve İçişleri bakanlıkları ile çalışan IOM, Türkiye genelinde daha etkin olmak için sivil toplum örgütlerinin de desteğini isteyecek.
IOM Türkiye Temsilciliği Misyon Şefi Marielle Sander-Lindstrom, henüz bir haftalık olan 157 hattının ilk sonuçlarını Radikal'e anlattı. İnsan ticaretinde Ukrayna, Moldova ve Türkiye'nin öne çıktığını hatırlatan Lindstrom, 157 hattının bu üç ülke arasındaki trafiği çözeceğine
inanıyor. Lindstrom, hattı Antalya'daki otel odasından kullanan bir Moldovalı kadın mağdurun, polislerin odaya ulaştığında başka bir kadınla da karşılaşmasını sağladığını belirterek, gelişmeleri şöyle anlattı:
"Öğrenildi ki diğer kadın bir mağdur değil, tacir. Ve ne yazık ki, tacirlik işine girmek kadınlar arasında yükselen bir grafik çiziyor. Kadınlar, kadınları kandırıyor. Ve bizim işimiz daha da zorlaşıyor. Hem kadın mağdurları kurtarıyor, hem de kadın tacirlerini yakalıyoruz. 157 hattından gelen bilgiler, anında 155 'polis imdat' hattını harekete geçiriyor. Polis olay yerine gidiyor. Moldovalı kadın mağdur, şimdi İstanbul'daki sığınma evinde. Kadın tacir de hapiste."
Türkiye'nin tam üye olarak Kasım 2004'te katıldığı IOM, Türk makamlarının insan ticareti mağdurlarını belirleme ve yardım için yönlendirmesindeki çabasını 'müthiş' buluyor. Yine de Türkiye'de kaç insanın insan ticareti mağduru olduğu tahmin edilemiyor.
2004'te Türk güvenlik güçlerince 239'u yabancı uyruklu olmak üzere 262 kişinin bu ticaretten mağdur olduğu belirlendi. Tacirlerle mücadelenin bu yıl daha da yoğunlaştığına dikkat çeken Lindstrom, 157 yardım hattının hizmete girmesiyle Türkiye, Moldova ve Ukrayna'daki IOM temsilciliklerinin, sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelip ortak mücadele başlattığını söyledi.
Bu mücadelede medya reklamlarının özel bir yeri var. Moldova'daki televizyon kanallarında yayımlanacak 30 saniyelik Rusça reklam sayesinde, hem Türkiye'deki yardım, hem de Moldova'da kurulan destek hattının tanıtımı yapılacak.


    http://www.radikal.com.tr/7490197490190

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.