Alo insan hakkı arıyorum

Başbakanlık, insan hakları ihlalleriyle ilgili şikâyetler için telefon hattı kuruyor. Hakkı çiğnenenler, bu durumu internet üzerinden de ihbar edebilecek.

ANKARA - Başbakanlık, insan hakları ihlalleriyle ilgili şikâyetler için telefon hattı kuruyor. Hakkı çiğnenenler, bu durumu internet üzerinden de ihbar edebilecek.
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Doç. Dr. Vahit Bıçak, 'Alo İnsan Hakları' projesinin ihale aşamasına geldiğini müjdeledi. Bıçak, 'Alo İnsan Hakları' projesiyle ilgili şu bilgileri verdi: "Vatandaşlar bilgi alıp şikâyetini aktarmak için 930 merkezdeki danışma bürolarına başvurabiliyor, ama bunu daha kolaylaştırmak için 'web' tabanlı telefon hattı oluşturacağız. Üç haneli ya da '444' ile başlayan bir telefon numarası, ülkenin herhangi bir yerinden aranabilecek. Arayan kişi, aradığı ildeki danışma masasındaki görevli ile muhatap olacak. Bu proje ile şikâyetlerin alınması ve hızla üzerine gidilmesi sağlanacak. Sisteme, internet üzerinden de başvurulabilecek. İnternetten başvuranlar, kendilerine verilecek bir şifreyle şikâyetinin hangi aşamada olduğunu takip de edebilecek."
Projeyi yaklaşık bir yıl önce geliştirdiklerini ve o tarihte finansman için başvurdukları Avrupa Birliği'nden olumlu yanıt aldıklarını söyleyen Bıçak, "İhaleye çıktık. Projeyi eylül ayında hayata geçirmeyi planlıyoruz. Yaklaşık 300 bin avroya mal olacak ve bu parayı AB hibe edecek" dedi.
Bıçak, insan haklarını korumaya yönelik ne gibi faaliyetler yürüttüklerini de şöyle özetledi:
Bugüne dek ne yapıldı?
"Hem kamu görevlileri hem de halkın insan hakları konusunda bilinçlendirilmesine önem veriyoruz, mevzuatın uluslararası standarda uyumuna çalışıyoruz ve halktan gelen iddiaları değerlendiriyoruz. Bu çalışmaları merkez, il ve ilçelerdeki 930 insan hakları kurulları ile yürütüyoruz. Halkın bilinçlenmesi için bugüne dek 500 bin poster, 200 bin broşür bastırdık, reklam filmleri çektirdik. Projeler artarak sürüyor. Reformlar ve bunların uygulamaya yansıtılması da devam edecek"
Başbakanlık İnsan Hakları Başkanı Doç. Dr. Bıçak, ayrıca insan haklarıyla ilgili il ve ilçe kurullarının, sivil toplum örgütlerinin katılımı ile adeta 'jüri sistemi' gibi halkın katıldığı bir mekanizma haline getirildiğini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7374617374610

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.