'Alo, köleyim' hattı: 167

İnsan tacirlerinin eline düşen sığınmacıların devletten yardım isteyeceği telefon hattı, 167 olarak belirlendi. Dışişleri Bakanlığı'nın 'Modern Köleliliğe Son' kampanyası kapsamında devreye girecek hat, Rumence, Rusça ve Türkçe hizmet verecek.

ANKARA - İnsan tacirlerinin eline düşen sığınmacıların devletten yardım isteyeceği telefon hattı, 167 olarak belirlendi. Dışişleri Bakanlığı'nın 'Modern Köleliliğe Son' kampanyası kapsamında devreye girecek hat, Rumence, Rusça ve Türkçe hizmet verecek. Hattın en çok Türkiye'ye sığınan ancak seks turizminin mağduru olan yabancılarca kullanılacağı düşünülüyor. Hat, insan ticareti konusunda vatandaşlarla devletin istihbarat paylaşımına da aracılık edecek.
İnsan ticaretiyle mücadele için Uluslararası Göç Örgütü (UGÖ) ile birlikte harekete geçen Türkiye, 'Modern Köleliğe Son' kampanyası çerçevesinde önceliği, sığınmacı kadınlara yardıma vermişti. İstanbul'da geçen yıl hizmet vermeye başlayan kadın sığınmaevine Ankara, İzmir ve Antalya'da da yenilerinin eklenmesi için çalışma yapılırken, insan tacirlerinin eline düşmüş kadınların kullanılabileceği özel bir telefon hattının da devreye sokulması öngörülmüştü.
Anında yardım edilecek
Dışişleri Bakanlığı'nın ve Uluslararası Göç Örgütü'nün Türk Telekom ile görüşmeleri sonucunda telefon hattı belirlendi. 167 numaralı hat insan ticareti mağdurları için tahsis edilirken, hat aracılığıyla ilk altı ayda mağdurlara yardım ulaştıracak kuruluşun UGÖ olması kararlaştırıldı.
167'den gelen bilgileri anında edinecek UGÖ uzmanları, Dışişleri Bakanlığı'nın koordinatörlüğünde sığınmacılara ulaşacak. Sığınmacılar, gerekli rehabilitasyon hizmetlerinden yararlandıktan sonra sığınma evlerine yerleştirilecek.
Raporlardaki yerimiz iyi değil
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın her yıl yayımladığı insan ticaretiyle mücadele raporlarında 'çaba göstermeyen' ülkeler arasında sayılan Türkiye, bu sıfattan kurtulmak için insan tacirlerine karşı yürüttüğü kampanyayı çeşitlendirip yaygınlaştırmayı planlıyor. Hedef, ABD Dışişleri Bakanlığı'nın yıllık raporlarında 'başarılı' ülke olarak anılmak.


    http://www.radikal.com.tr/7393317393310

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.