'Alo, uçağınızda domuz gribi olan bir yolcu var geri dönün'

'Alo, uçağınızda domuz gribi olan bir yolcu var geri dönün'
'Alo, uçağınızda domuz gribi olan bir yolcu var geri dönün'

Medine?ye giden THYuçağı, inişine yarım saat kala geri çağrıldı. H1N1 tespit edilen bir kişi ile beş şüpheli hastaneye götürüldü. FOTOĞRAF: İBRAHİM YILDIZ

İSTANBUL - İstanbul- Medine seferini yapan TK 5006 sefer sayılı Türk Hava Yolları (THY) uçağı domuz gribi ihbarı üzerine inişine yarım saat kala geri çağrıldı. Bir yolcuda domuz gribine rastlanırken, beşinin durumu da şüpheli bulundu. Altı hacı adayı Medine’ye gidemezken, diğerleri başka bir uçakla Suudi Arabistan’a gönderildi.

Berlin’den ihbar geldi
Berlin’den THY’ye gelen ihbar telefonunda, uçakta geçen hafta Almanya Berlin’de kanında domuz gribi virüsü tespit edilen bir yolcunun bulunduğu bildirildi. İhbar üzerine THY yetkilileri harekete geçti. İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan saat 18.40’ta kalkan uçak Medine’ye inişine yarım saat kala saat 22.00 sıralarında geri çağrıldı. 300’den fazla hacı adayının bulunduğu uçak Atatürk Havalimanı’na iner inmez karantina işlemleri başlatıldı. Hacılar kapı önüne kurulan termal kamerayla kontrol edildi. Kanında domuz gribi virüsü bulunan bir yolcu Hudutlar ve Sahiller Genel Müdürlüğü sağlık merkezinde gözetim altına alındı. Bu yolcu ile durumu şüpheli olan beş kişi Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderildi. Altı hacı adayının Medine’ye gitmeyeceği, evlerinde dinlendirileceği belirtildi. 

İki saat sonra yeniden hareket
Uçak tamamen dezenfekte edilirken, yaklaşık iki saat alanda bekleyen diğer hacı adayları ise THY tarafından tahsis edilen başka bir uçakla gecikmeli olarak İstanbul’dan Medine’ye gitti.
Domuz gribi, Türkiye’de ilk ölümün görüldüğü 24 Ekim’den bu yana toplam 30 kişinin hayatını kaybetmesine yol açtı. (dha)