Alo zehirlendim hattı

Türkiye'de zehirlendiğinden şüphelenenlerin başvurabileceği en önemli resmi adres, Ulusal Zehir Danışma Merkezi. Merkeze, 24 saat boyunca telefonla ulaşmak da mümkün.

ANKARA - Türkiye'de zehirlendiğinden şüphelenenlerin başvurabileceği en önemli resmi adres, Ulusal Zehir Danışma Merkezi. Merkeze, 24 saat boyunca telefonla ulaşmak da mümkün. Merkeze 2000-2003 yılında yapılan başvuruların yaklaşık yüzde 70'i ise evde bulunan ilaçların yol açtığı zehirlenmelerle ilgili!
Zehirlenme yaşları
Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanlığı'na bağlı olarak 24 saat hizmet veren Ulusal Zehir Danışma Merkezi'ne 2000-2003 yılları arasında 64 bin 805 başvuru oldu. Bu süre içinde çocuklarda üç yaş, erişkinlerde ise 20-29 yaş grubunda zehirlenme sıklığının arttığı görüldü.
Naftalinden kibrite...
Ulusal Zehir Danışma Merkezi'ne yapılan başvuruların yüzde 70.7'sini tedavi edici ilaçların yol açtığı zehirlenmeler oluşturdu! Diğer nedenler arasında ise haşere ilaçları, fare zehirleri, naftalin, kibrit, petrol türevleri ile çamaşır suyu, tuz ruhu, deterjan gibi temizlik maddelerine bağlı zehirlenmeler önemli bir yer tuttu.
Sağlık Bakanlığı Refik Saydam Hıfzıssıhha Merkezi Başkanı Turan Arslan, bakanlığı ilgilendiren tüm acil durumlarda, bilgi akışının yapıldığı tek resmi merkez olarak kendilerine gelen ilaç yan etki bildirimlerinin, belirli aralıklarla hem ilgili firmalara hem de İlaç ve Eczacılık Genel Müdürlüğü'ne iletildiğini anlattı. İlaçların istenmeyen-yan etki bildirimleri sonucunda, ilacın prospektüsünde veya kullanıldığı durumlarda değişiklik, ruhsatın askıya alınması ya da iptalinin söz konusu olduğunu belirten Arslan, yapılan çalışma sonuçlarının Dünya Sağlık Örgütü'ne iletildiğini söyledi.
Hekimlere eğitim
Merkez, başvuranlara ilaç etkileşimleri ve yan etkileri konusunda bilgi veriyor, zehirli kimyasal maddelerin insan ve çevreye zararını anlatıyor, zehirlenme vakalarında bilirkişi olarak hizmet veriyor, tedavide kullanılan panzehiri sağlıyor ve dağıtıyor. Zehir Danışma Merkezi, acil sağlık hizmeti veren hekimleri de eğitiyor. Merkez, yılda iki kez zehirler, zehirlerin etkime mekanizmaları ve arıtılma yönetimleri konularında eğitim seminerleri düzenliyor.
Nasıl ulaşılır?
Ulusal Zehir Danışma Merkezi'ne il kodu çevirmeden ve ücret ödemeden, 0 800 314 79 00 (beş hat) nolu telefondan ulaşılıyor. Ancak cep telefonları ile bu hat kullanılamıyor. Yine 24 saat hizmet veren 0312 433 70 01 nolu telefon hattı, cep telefonu dahil tüm operatörlerden aranabiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7397017397010

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.