Alparslan Arslan yine olay çıkardı

1. Ergenekon Davası duruşmasında tahta paravana tekme atan Alparslan Arslan salondan çıkarıldı

 

Ayşegül USTA


İSTANBUL - Ergenekon ana davasının 111’inci oturumu başladı. Psikolojik sorunlarının olup olmadığının araştırılması için 28 Ağustos 2009’da Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’ne sevk edilen ve buradaki işlemlerinin ardından yeniden cezaevine getirilen Danıştay suikasti davası sanığı Alparslan Arslan, duruşma başladıktan sonra Danıştay davasının diğer tutuku sanıkları ile salona alındı.
Saçı sakalı uzun olan Alparslan Arslan, salona girdikten sonra sanık sandalyesine oturmak istemedi. Salonda bulunan görevli askerler Alparslan Arslan’ın kollarından ve başından tutarak zorla yerine oturtmak istedi. Askerlere direnmeye devam eden Alparslan Arslan, "Bırakın, çekin ellerinizi" diye bağırdı. Duruşma salonunda bulunan 4 asker tarafından zapt edilmeye çalışılan Alparslan Arslan askerlere kafa attı. Alparslan Arslan’ın taşkınlığı devam edince duruşmanın başlamasından 5 dakika sonra salondan çıkartıldı. Kollarına giren askerler tarafından salondan çıkartılan Alparslan Arslan, tutuklu sanıklara ayrılan bölümdeki tahta paravana tekme attı. Alparslan Arslan’ın bu taşkınlığını duruşmayı izlemek için salonda bulunan annesi Porsor Arslan ve babası İdris Arslan da tepkisiz bir şekilde izledi.AİLESİ İSTANBUL’A TAŞINDIDuruşmaya ara verildikten sonra basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Alparslan Arslan’ın babası İdris Arslan, "Hasta olan sanıkları duruşmaya bile çağırmıyorlar ama benim oğlumu zorla içerde tutumaya çalışıyorlar. Şiddet uyguladılar, saçını çektiler. Bağıracaktım ama salondan çıkartırlar diye sesimi çıkartamadım" dedi. İdris Arslan duruşmaları daha rahat izleyebilmek için İstanbul’a taşındıklarını söyledi.ÜYE HAKİMLERİN DAVADAN ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ


Alparslan Arslan’ın salondan çıkartılmasındn sonra Ergenekon ana davasının tutuklu sanıklarından İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Doğu Perinçek’in avukatı Mehmet Cengiz söz alarak davaya bakan üye hakimler Hasan Hüseyin Özese ve Sedat Sami Haşıloğlu’nun yasaya aykırı işlemlerde bulunarak tarafsızlığını yitirdiklerini öne sürerek davadan çekilmelerini istedi.
Müvekkileri Doğu Perinçek ve Ferit İlsever’in tutuklandıktan sonra da ev telefonlarının dinlendiğini belirten Avukat Mehmet Cengiz, bu kararın altında heyet üyesi olarak görev yapan hakim Hasan Hüseyin Özese’nin imzasının bulunduğunu öne sürdü.
25 Ağustos 2009’da yapılan oturumda ise üye hakim Sedat Sami Haşıoğlu’nun tutuklu sanıklardan eski polis memuru Aydın Yüksek’i "Seninle konuşmamız lazım" diyerek odasına çağırdığını, odada da Aydın Yüksek’e "Mahkeme başkanı da konuşmanı istiyor, duruşmada açıklamalar yapmanı istiyoruz" dediğini iddia etti.
Bu beyanın tutanaklara da geçtiğini sözlerine ekleyen Avukat Cengiz, "Heyetinizden ve Sayın Sedat Sami Haşıloğlu’ndan açıklama yapmasını istedik. Konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Aydın Yüksek’in bu tehdit ve şantajına yanıt onun derhal tahliye edilmesi oldu" dedi.ÜYE HAKİMLER: ÇEKİLMEDİKHakimlerin görev yaptıkları davaya paralel yürütülen soruşturmada da görev almalarının yasaya aykırı olduğunu ifade eden Mehmet Cengiz, "Görmekte olduğu dava sırasında duruşma dışı ilişkilere girerek, sanıkları yönlendirmeye çalışmak, adil ve tarafsız bir yargılamayla bağdaşmadığı gibi, görevin kötüye kullanılmasıdır ve suçtur. 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun 22 ve devamı maddelerinde hâkimin davaya bakamayacağı haller düzenlenmiştir. 24. maddede ’hakimin tarafsızlığını şüpheye düşürecek sebeplerden dolayı da reddi istenebilir’ denilmektedir. 30. maddede ise hakimin kendiliğinden ’tarafsızlığını şüpheye düşürecek sebeplerle çekinmesi’ hali düzenlenmiştir. Reddi hakim talebinde bulunmuyoruz. Vicdanlarına bırakıyoruz ve davadan çekilmelerini istiyoruz" diye konuştu.
Üye hakimler Hasan Hüseyin Özese ve Sedat Sami Haşıloğlu verilen aradan sonra mahkemeye davadan çekilmelerini gerektiren bir sebep olmadığını belirten dilekçe verdiler. Üye hakimler Özese Hüseyin Özese ve Sedat Sami Haşıoğlu’nun davadan çekilmediklerini açıklamalarının ardından oturuma tutuksuz sanık İhasan Göktaş’ın savunması ile devam edildi. (dha)