Alsancak'ta '80 öncesi sol afişler' sergisi

Alsancak'ta '80 öncesi sol afişler' sergisi
Alsancak'ta '80 öncesi sol afişler' sergisi
İzmirli bir koleksiyoner, sol grupların 12 Eylül öncesinde kullandıkları duvar afişlerini, Alsancak'taki bir sokakta sergileyecek.

İZMİR – İzmirli koleksiyoner Derya Manav, Alsancak semtindeki Dantel Sokak'ta, 10 Aralık İnsan Hakları Günü'nde, 12 Eylül 1980 öncesi dönemin sol örgütleri tarafından hazırlanıp duvarlara yapıştırılan orijinal afişleri sergileyecek.

Kendisinin 1980'li yıllar sonrası doğduğunu, o dönemi anlamasının zor olduğunu dile getiren Derya Manav, "Afişler sokaklara, o günkü heyecanı, başkaldırmayı, isteği o zaman yaşananların gölgesini taşıyor. O dönemlerde emekçi kadınların, devrimci örgütlerin sloganlarını kendi elleri ile hazırladığı orijinal afişlerle ilgili sergi düzenlemek istedim. Bugün o dönemde afişlere konu olan birçok örgüt yaşamıyor, fakat afişleri duruyor. Bugün tepkilerini internet, facebook gibi sanal ortamda paylaşmaya çalışanların, sokakta solcu olmanın hissini, o günkü zorluklar içinde verilen mücadeleyi, yaşamaları istedim. Sergi de polis sirenleri, telsiz konuşmaları, tank sesleri, sokaktaki devrimcilerin koşuşturma sesleri de sergiye heyecan katacak" dedi.

Derya Manav, daha önce de çağlar boyu kadın, radyo, eski kartpostallar dahil birçok koleksiyon sergisine imza attığını belirterek, "Bir müzayedede 12 Eylül öncesi duvarlara asılan afişleri gördüm. Afişlerde emek ve kadınlara yönelik sloganlar vardı. Ben de daha sonra araştırmalarımla ulaştığım, dönemin İşçi Partisi, Türkiye Komünist Partisi, Halkın Kurtuluşu, İlerici Gençler, İlerici Kadınlar, İlerici Liseliler Derneği ve DİSK'e ait 50 orijinal afişi sergileyeceğim" diye konuştu.

Mustafa OĞUZ - DHA