Altan Öymen ve Çetin Altan UNESCO ödülüne aday

İSTANBUL - Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) ‘Dünya Basın Özgürlüğü Ödülü’ne bu yıl Türk basınının iki usta ismi aday gösterildi. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), Radikal yazarı Altan Öymen ile Milliyet yazarı Çetin Altan’ı  aday gösterdi.
TGC Yönetim Kurulu, Çetin Altan’ın bu ödüle ‘yarım asırı aşan meslek yaşamı boyunca 400 kadar davayla karşılaşmasına rağmen basın özgürlüğü için yılmadan savaştığı için’ gösterildiğini belirtti. Altan Öymen’in ise ANKA Ajansı’ndaki ve mesleki yaşamındaki basın özgürlüğü çabaları nedeniyle aday gösterildiği belirtildi. TGC Başkanı Orhan Erinç, yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

Basın özgürlüğüne katkı
“Guillermo Cano Vakfı, Nicholas B.Ottaway Vakfı ve Danimarka’da faaliyet gösteren JP/Politiken Gazetesi’nin destekleriyle, 1986’da öldürülen Kolombiyalı gazeteci Guillermo Cano anısına, basın özgürlüğüne katkıda bulunan kişi, organizasyon ve kurumlara UNESCO tarafından Dünya Basın Özgürlüğü ödülü verilmekte. Basın alanında faaliyet gösteren uluslararası ve bölgesel meslek kuruluşları ile sivil toplum kuruluşları en fazla üç aday gösterebilecek. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu üyelerimizden Çetin Altan ile Altan Öymen’in UNESCO Basın Özgürlüğü ödülüne aday olarak gösterilmesini kararlaştırmıştır.”
 UNESCO Basın Özgürlüğü Ödülü’nü kimin kazandığı önümüzdeki günlerde açıklanacak. (Radikal)