Altan'a Erdoğan'a hakaretten mahkumiyet!

Altan'a Erdoğan'a hakaretten mahkumiyet!
Altan'a Erdoğan'a hakaretten mahkumiyet!
Köşe yazısında Başbakan'a hakaret ettiği gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanan Ahmet Altan'a önce 11 ay 20 gün hapis cezası verildi, ardından ceza 7 bin TL adli para cezasına çevrildi

İSTANBUL - Gazeteci Ahmet Altan’ın geçtiğimiz yıl Ocak ayındaki köşe yazısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'a, ‘Basın Yoluyla Hakaret’ ettiği gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın 7. duruşmasında karar çıktı.


"BAŞBAKANIN ELEŞTİRİ SINIRI GENİŞTİR"


Anadolu Adalet Sarayı 10. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı avukatı Seçil Özkazanç ile tutuksuz sanık Ahmet Altan’ı avukatı Veysel Ok yer aldı. Duruşmada söz alan avukat Veysel Ok, Altan’ın suçsuz olduğunu belirterek, suçlamaya konu köşe yazısında Uludere olayına değinildiği için Uludere olayında kimin emir verdiğinin araştırılması gerektiğini ifade etti. Avukat Ok, olayda sorumluların tespit edilmesi için Genelkurmay Başkanlığı’na müzekkere yazılmasını ve dosyada siyasi iktidarın sorumluluğunun bulunup bulunmadığının tespiti için de dosyanın bilirkişiye teslim edilmesini talep etti.
Söz konusu köşe yazısının içeriğinde siyasi iktidarın Uludere olayındaki sorumluların bulunmasına ilişkin uyarılar olduğunu ifade eden Veysel Ok, “Mahkeme yazılarda iyi niyet aramalıdır. Rahatsız edici ve rencide edici fikirler de koruma altındadır. Sert ifade saldırganlık değerlendirmesi yapmaya yetmez. Müvekkilim bir gazetecidir, Recep Tayyip Erdoğan ise 10 yıldır Başbakanlık yapan kişidir ve bu nedenle eleştiri sınırı daha geniştir" dedi.7 BİN LİRA ADLİ PARA CEZASI


Mahkeme önce, sanık Ahmet Altan’a köşe yazısında ‘Devlet yardakçılığı ve ahlak’ başlıklı yazı ile eleştiri sınırlarını aşarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a basın yoluyla hakaret ettiği gerekçesiyle bir yıl 2 ay hapis cezası verdi. Sanığın duruşmadaki iyi halini de dikkate alan mahkeme hapis cezasını 11 ay 20 güne indirdi ve verdiği hapis cezasını günlüğü 20 liradan toplamda 7 bin lira adli para cezasına çevirdi.“KAMUOYU ÖNÜNDE SAYGINLIĞI ZEDELEYECEK UNSURLAR BARINDIRIYOR"


Kadıköy Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2012 yılının Şubat ayında hazırlanan iddianamede, gazeteci Ahmet Altan’ın yine aynı yıl Ocak ayında Taraf gazetesindeki köşesinde, Uludere olayı ile ilgili ‘Devlet Yardakçılığı ve Ahlak’ başlıklı yazısıyla Başbakan Erdoğan’a hakaret içerikli yazı kaleme aldığı vurgulandı.
İddianamede, “Müştekinin siyasi kimliği gözetilerek katlanması gerektiği düşünülen ve eleştirinin yapısı gereği olması beklenen ‘sert, kırıcı, hırçın’ ifadelerinin ötesinde, eleştiri sınırlarını aştığı ve kamuoyu önünde müştekinin siyasi kimliği dışında kişisel saygınlığını zedeleyecek maddi unsurları barındırmıştır" denildi. Suçun muhatap aldığı kişinin Türkiye Cumhuriyeti Başbakan’ı ve kamu görevlisi olduğu belirtilen iddianamede, Ahmet Altan’a eleştiri sınırlarını aşarak ‘Basın yolu ile kamu görevlisine alenen hakaret’ ettiği gerekçesiyle 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. (dha/Arzu KAYA)


  http://www.radikal.com.tr/1142328114232810

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tersden dusunelim... - m_yirci

  Basbakan halka capulcu derken, ciftciye anani da al git, lan derken hakaret olmuyor galiba. Birisi bu laflari basbakana soylese para cezasi ile bile kurtulamaz. 3-5 yil alirlar iceri, o da yetmez cakma bir mail atarlar, sonra gelip evine baskin duzenlerler, bilgisayrinda bir evrak bulduk, maildinde bisey bulduk vs., terorden iceri girersin, 5 yil da yargilanmayi beklersin.

  objektif olalım. - likapa

  küfürlere verilen cezaları eleştiren arkadaşlar aynı küfürleri kendi üzerlerine alabiliyorlar mı.objektif olalalım.yargı bir gün hepimize lazım olabilir, insafsız olmayalım.

  Hukuk - tunc2013

  Hukuk herkese lazim. Basbakanin yaptigi hukuka basvurmak sonucda hukuk yanlis veya dogruya karar veriyor ister begenin ister begenmeyin hukukun kararini, sonuc da hepimiz saygi gostermek zorundayiz sonuca . Olumlu tarafi humun paraya cevrilmesi. Insallah birgun bu ulkede elestire tahammul eden bir yonetim, elestirmeyi bilen olayi kisisellestirmeyen bir basin goruruz.

  Yeterince açık değil - soulera

  Habere konu olan yazı burada: http://goo.gl/xqoFj Bu yazının altına herkes imza atabilir. O halde mahkeme bu yazıda "eleştiri sınırlarını aşan" ifadeleri ve "kamuoyu önünde müştekinin siyasi kimliği dışında kişisel saygınlığını zedeleyecek maddi unsurlar"ı açıkça belirterek "yorumcu" vatandaşları suçtan koruyabilir. Aksi halde devlet vatandaşına tuzak kurmuş olur.

  Altan'a Erdoğan'a hakaretten mahkumiyet! - ms@deniz

  Yargı Başbakanın emrinde istediğini cezalandırıyor, böylesi bir adalet olur mu hiç, adalet Tayyip Erdoğan adaleti. Tüm yazar ve çizerleri susturdu, sadece yandaşlar konuşuyor. Kahrolsun faşizm...

  vay bee... - kn1985

  Ahmet Altan bence gerçek bir aydın. Doğruya doğru, eğriye eğri diyen o doğruyla eğrinin kimden, hangi görüşten geldiğine bakmadan düşüncelerini dosdoğru söyleyen bir gazeteci. Roboski'de 35 cana kıyanlar ceza almıyor da Ahmet Altan alıyor öyle mi... vay beee...

  BU YORUMLARI YAZARKAN BİZİM DE CEZALANDIRILMA RİZKİMİZ VAR MI? - m.rozbilen

  Sayın Ahmet Altan'ın övgüler yağdırdığı zamanlarda gıkı çıkmayanların eleştirmeyi hakaret kabul ederek cezalandırılması insaf ölçüleriyle bağdaşmamaktadır.Eleştiriye tahammül bir demokrasi kültürüdür.O da çok şükür bizde yok.Hadi eleştirilen tahammül edemiyor diyelim, ya cezalandıran? Doğru söyleyeni dokuz köyden kovma herhalde bu olmalı.