Alternatif eğitim (2)

 • Üniversitelerin açtığı meslek edindirme kurslarına gençlerin ilgisi artıyor.
 • Üniversiteler, açtıkları kurslarda sektörün ihtiyaçlarına göre ara eleman yetişdirdiği için gençlerin sertifika aldıktan sonra iş bulma şansı çok yüksek.
 • Öğrenciler en çok bilgisayar programcılığı, web tasarımı, halkla ilişkiler ve yönetici asistanlığı gibi bölümleri istiyor.
 • Kurslara öğrencilerin yanı sıra işinden memnun olmayıp başka bir alanda kendilerini yetiştirmek isteyenler de katılıyor.
 • Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

  Üniversitelerin 'Yaşamboyu ve Sürekli Eğitim Merkezleri' uyguladıkları meslek edindirme programlarıyla, lisans programlarına yerleşememiş gençlere eğitimlerini üniversite çatısı altında alma şansı sunuyor. Boğaziçi Üniversitesi Yaşamboyu Eğitim Merkezi de (BÜYEM) bu eğitim merkezlerinden biri. Merkez, üniversite mezunlarına verdiği eğitimlerin yanı sıra lise mezunu olan gençlerin de katılabileceği, meslek edindirme, beceri kazandırma programları ve dil eğitimleri veriyor. BÜYEM, yılda ortalama 1000 kişiye eğitim veriyor, meslek edindirme programlarından ise yılda yaklaşık 200 kişi mezun oluyor.
  Bölümlerden bölüm beğen
  Boğaziçi Üniversitesi, çeşitli fakülte ve yüksekokullarının bünyesinde uzmanlık, meslek edindirme, beceri kazandırma programları ve dil eğitimi veriyordu. Daha sonra bütün eğitimler tek bir çatı altında toplanarak 2002 yılında BÜYEM kuruldu. Bilgisayar programcılığı, bilişim teknolojisi teknisyenliği, CISCO Networking Academy, web uygulamaları tasarımı ve geliştirilmesi, halkla ilişkiler, yönetici asistanlığı, medikal pazarlama, pazarlama ve satış, otelcilik, seyahat acentacılığı gibi alanlarda meslek edindirme eğitimleri veren BÜYEM, bir yılın sonunda öğrencilerine sertifika veriyor.
  BÜYEM'in belirli alanlarda meslek edindirme programları seçme nedeni ise, Boğaziçi Üniversitesi'nin bilgi birikiminin olduğu alanlara öncelik vermesi. Lisans eğitimi alırken öğrencilerin bir yandan da kendi alanları dışında çok sayıda ders aldıklarını anlatan BÜYEM Müdürü Dr. Tamer Atabarut, "BÜYEM'in verdiği bilgisayar programcılığı ile daha önceden üniversitenin ön lisans eğitimi olarak verdiği bilgisayar programcılığının dersleri örtüşüyor. Biz sadece öğrencilere alan dersleri vererek, eğitimi bir yıla sığdırdık" diye konuşuyor.
  Öğretmenler Boğaziçi'nden
  Derslerin üniversite bünyesindeki öğretim elemanları ve üyeleri tarafından verildiğini de vurgulayan BÜYEM Müdürü Atabarut, kayıt şartlarını hakkında şu bilgileri verdi: "Meslek edindirme programları için ana şartımız en az lise mezunu olunması. Ayrıca öğrencinin hevesli olması gerekiyor. Önkayıtta öğrencilerden bilgiler alıyoruz. Daha sonra mülakat yapıyoruz. Mülakatlarda öğrencilerin hakikaten söyledikleri alanda mı eğitim almak istediklerini anlamaya çalışıyoruz. Gerçekten söyledikleri alanlarda çalışmak istemiyorlarsa, onları ilgileri doğrultusunda başka bir alana yönlendirmeye çalışıyoruz. Önkayıt eylül ayının sonuna kadar devam ediyor. Kesin kayıtlar ise ekim ayında yapılıyor. Ayrıca 16-30 Eylül tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü'nde tanıtım günleri yaparak, programlar hakkında öğrencilere bilgiler vereceğiz" diye konuştu.
  Dersler sektör destekli
  Yaşamboyu Eğitim Merkezi'nde eğitim gören öğrencilerin Boğaziçi Üniversitesi'nin kütüphanesinden laboratuvarlarına kadar her türlü imkânından yararlanabildiğini de anlatan Atabarut, "Sınıflarımız 15-20 kişilik. Eğitimlerin laboratuvarlarda alındığı bölümlerde de bilgisayar kapasitesi kadar öğrenci alabiliyoruz" diye konuştu. Meslek edindirme programlarına gösterilen ilginin son yıllarda arttığını söyleyen
  Atabarut, "Türkiye'deki eğitim sisteminde üniversite eğitiminin büyük önemi var. Ama ÖSS'nin sonuçlarına baktığımızda her yıl 1 milyon öğrenci açıkta kalıyor. Lise mezunu birinin sadece lise bilgileri ile bir işe yerleşmesi günümüzde artık çok zor. Mesleki eğitim programları da buna yönelik programlar" dedi.
  Ücret 2 milyarla 4.5 milyar arası
  BÜYEM'in en çok tercih edilen programları bilişim, pazarlama-satış elemanı ve halkla ilişkiler. Öte yandan BÜYEM, dersleri sektörden gelen uzman kişilerin verdiği seminerlerle destekliyor. Meslek edindirme programlarının ücretleri 2 ile 4.5 milyar arasında değişiyor. Ayrıca BÜYEM'in küçük ve orta boyutlu işletmelerde yönetim, ofis yazılımları, seramik ve heykel teknikleri gibi beceri kazandırma programları da var. İngilizce eğitiminin de verildiği BÜYEM'de, her kur 2.5 ay süren 60 saatlik programdan oluşuyor. Bir yıl devam eden İngilizce Sertifika Programı ile öğrencilere 300 saatten 600 saate kadar eğitim veriliyor. (Tel: 0212 257 31 27)  Önce teşhis, sonra eğitim

  Üniversiteler, kursları açmadan önce sektör temsilcileriyle görüşüp hangi alanda elemana ihtiyaç olduğunu tespit ediyor

  Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SAÜSEM): SAÜSEM'in de ÖSS'yi kazanamayan gençler ve sınava tekrar hazırlanırken belirli alanlarda kendini geliştirmek isteyen öğrenciler için sertifika programları ve kursları bulunuyor. SAÜSEM, masör ve masöz, Cisco networking, bilgisayar destekli kalıpçılık, kaynakçılık gibi bölümlerde sertifika programları uyguluyor. Bunların dışında doğalgaz projelendirme elemanı yetiştirme, fotoğrafçılık, çini teknikleri ve ahşap uygulama, stilistlik, piyano, bilgisayar, ingilizce gibi alanlarda da beceri kazandırma kursları var. Beceri kazandırma programlarına katılanlara başarı belgesi verilirken, sertifika, yani 100 saatlik meslek edindirme programlarına katılanlara Sakarya Üniversitesi Uzmanlık Sertifikası veriyor. Meslek edindirme programlarının saat ücreti 2 milyon, diğer kursların ise 3-5 milyon arasında. SAÜSEM'in meslek edindirme programları ise Adapazarı bölgesindeki ihtiyaca göre düzenlenmiş programlar. Merkezin müdürü Doç. Dr. Ümit Kocabıçak, gençlerin iş bulmasına yardımcı olmak amacıyla İŞKUR ile görüşmeler yaptıklarını anlatarak, "Bölgede 'bilgisayar destekli kalıpçılık ve kaynakçılık', 'Tekstil' alanlarında elemana ihtiyaç olduğunu öğrendik. Piyasanın ihtiyacına yönelik yetişen elemanlar çoğu zaman üniversite mezunlarına göre daha kolay iş buluyor. Adapazarı'nda bilgisayar destekli kalıpçılık ve kaynakçılık eğitimi almış bir kişinin iş bulamama gibi bir sorunu olmaz. Ayrıca web tasarımcılığı, bilgisayar teknisyenliği, doğalgaz tesisatçılığı gibi alanlarda bölgenin ihtiyacı olan meslek dalları" diye konuştu. Meslek edindirme programlarını ücretsiz yapmak için sanayi bölgelerindeki işletmelerle ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler yaptıklarını da belirten Kocabıçak, "İŞKUR'un işsizliğin önlenmesi ile ilgili fonları var. Biz de beş proje teklifi sunduk. İşsiz kişiler belediyeler, sendikalar, Rotary Kulübü ve üniversitemiz tarafından seçilerek bir yıl boyunca merkezimizde ücretsiz eğitim alacak ve yemek, yol masrafları karşılanacak. Düşük de olsa aylık ücret verilecek" diye bilgi verdi. (0264 346 03 25)
  Ankara Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (ANKÜSEM): 2001'de kurulan ANKÜSEM'in öğrenci profili ise işşiz gençlerle işinden memnun olmayıp kendini başka alanda geliştirmek isteyenlerden oluşuyor. Meslek edindirme programlarının ücretleri bölümlere göre değişiyor. Üniversitenin verdiği mesleki eğitim programları şöyle: Temel bilgisayar, dış ticaret elemanı yetiştirme, insan kaynakları yönetimi, muhasebe meslek elemanı yetiştirme eğitim programı, Cisco Ağ Akademi. (0312 215 23 56)
  İtalyanca da öğrenilebilir
  Yaşar Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (YÜSEM): Sektörün beklentileri doğrultusunda ara insan gücü yetiştirmek için mesleki eğitim veren YÜSEM'de 300 lise mezunu öğrenci belirli alanlarda uzmanlaşıyor. 2002 yılından beri eğitim veren YÜSEM'in verdiği eğitimlerin süreleri üç ile 12 ay arasında değişiyor. YÜSEM'in eğitim verdiği alanlar ise şöyle: Pazarlama ve satış teknikleri, dış ticaret ve kambiyo, iletişim ve halkla ilişkiler, işletme yönetimi, hisse senedi, tahvil ve bono piyasaları, hisse senetlerinde temel ve teknik analiz, insan kaynakları yönetimi, yönetim organizasyon, aile şirketlerinde kurumsallaşma ve profesyonel yönetim, stratejik pazarlama yönetimi, finansman yönetimi, finansal analiz, değişim ve toplam kalite yönetimi, ithalat-ihracat uzmanlık programı, yönetici sekreterliği, e-ticaret, bilgisayar, İngilizce,
  İtalyanca. (0232 463 33 44)
  Fatih Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (FÜSEM): FÜSEM'in lise mezunlarının katılabileceği üç alanda meslek edindirme programı bulunuyor. Yoğun talep alan sektörler dikkate alınarak oluşturulan programa göre öğrenciler bilgisayar destekli muhasebe, web tasarımı ve pazarlama bölümlerini tercih edebiliyor. Eğitimlerinin sonunda programa katılanlar sertifika alıyor. Üç eğitim programının da eğitim süresi 168 saat. Toplam ücretleri ise 1 milyar 176 milyon Türk Lirası. (0212 272 30 56)
  YARIN: Güzel sanatlar