Alternatif eğitim (3)

Türker İnanoğlu Vakfı (TÜRVAK) Sinema Televizyon Eğitim Merkezi, son dört yılda verdiği 397 mezundan 326'sını sektöre kazandırdı. 1999'da kurulan TÜRVAK, üniversitelerin iletişim ve güzel sanatlar fakültelerindeki eğitim programlarını bir yıla sığdırıyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

Türker İnanoğlu Vakfı (TÜRVAK) Sinema Televizyon Eğitim Merkezi, son dört yılda verdiği 397 mezundan 326'sını sektöre kazandırdı. 1999'da kurulan TÜRVAK, üniversitelerin iletişim ve güzel sanatlar fakültelerindeki eğitim programlarını bir yıla sığdırıyor. Merkez, spikerlik ve sunuculuk, televizyon haberciliği, yapım yönetim (televizyon ve sinema yapım yönetim), oyunculuk, teknik (kamereman, ışıkçı, sesçi, kurgu uzmanı) bölümlerde eğitim veriyor. 2003-2004'te 118 öğrencisi olan okul, bu yıl 110 kişi alacak.
Staj 2.5 ay sürüyor
TÜRVAK Eğitim Kurumları Başkanı Necdet Akın, eğitimlerinin uygulama ağırlıklı olduğunu söyleyerek programlar hakkında şu bilgileri verdi: "11 ay süren eğitim sürecimizin iki buçuk ayını staja ayırıyoruz. Staj döneminde öğrenciler, kanallara, film setlerine ve platolara gidiyor. Buralarda sektörü yakından tanıyorlar. 38 öğretmenimiz var. Öğretmenlerin yüzde 80'i sektörde çalışan yöneticilerden oluşuyor. Okulumuzda iletişim ve güzel sanatlar fakültelerinde olmayan teknik imkânlar var. 45 bin kitaplı kütüphanemiz, stüdyolarımız, kurgu ünitelerimiz bulunuyor. Okulumuzun kurucusu Türker İnanoğlu, bütün mal varlığını vakfa bağışlamış durumda."
Kızlar 'teknik' sever
TÜRVAK'ın öğrencilerinin yüzde 35'ini üniversite, yüzde 65'ini ise, lise mezunlarını oluşturuyor. Özellikle teknik bölümü tercih edenlerin çoğunluğunu meslek lisesi elektrik-elektronik bölümünden mezun öğrenciler oluşturuyor. Gençlerin ekranın önünde olmayı tercih ettiğini belirten Akın, "Teknik bölüm de çok ilgi görüyor. Bu bölümün yarısından fazlası kız öğrencilerden oluşuyor. Çünkü kız öğrencilerimiz mezun olduklarında özellikle kurgu ve teknik yönetmenlik dallarında çok rahatlıkla iş buluyor. Televizyon programcılığına ilgi çok. Sinema bölümü öğrencileri her yıl gruplar halinde proje hazırlıyor. Kısa film çekiyor. Oyunculuk öğrencileri ise her yıl sahneye iki oyun koyuyor" diye konuştu.
Öğretmenler hep ünlü
Öğretmenlerin büyük bir kısmı başarılı ve tanınmış kişiler. Yönetmen Halit Refiğ, Samim Değer, TV haber koordinatörü Ayşenur Aslan, sunucu Halit Kıvanç, Metin Uca, Ümit Aktan, Erkan Oyal ve Ceren Akıllıoğlu bu isimlerden sadece birkaçı. Öte yandan okulun uluslararası yapım ve yayıncılık akademisi 'International Academy of Brodcasting' ile olan ilişkisi sayesinde, akademinin öğretim üyeleri Türkiye'ye gelip TÜRVAK'ta ders veriyor. Sinema Televizyon Merkezi sadece spikerlik ve sunuculuk, oyunculuk bölümlerine girecek öğrenciler için özel bir sınav yapıyor. Öğrencilerin burslu okuma imkânı da var. Tüm bölümlerin ücreti 7 milyar 500 milyon. Ücret 10 taksitle alınıyor. Eğitimler haftanın beş günü 10.00'dan 16.30'a kadar sürüyor. Öğrenciler eğitim sonunda Milli Eğitim Bakanlığı onaylı diploma alıyor.
(Tel: 0216 425 19 00)'Dersler zevkli geçiyor'
Açelya Akkoyun, TÜRVAK'ta iki yıldır oyunculuk dersleri veriyor. Öğrencilerle çok samimi ilişkiler kurduğunu anlatan Akkoyun, "Hem hoca-öğrenci hem abla-kardeş gibiyiz. Yeri geliyor onların bana öğrettiği çok şey oluyor. Ben onlara bilgilerimi veriyorum. Onlar bana tepkilerini veriyor. Derslerimde, onların kendilerini bulmasına yönelik bir çalışma yapıyorum. Rahatlamaları için doğaçlamalar yapıyorum. İçindekileri sahneye rahat koyabilmeleri için sahnede psikoanaliz yaptırıyorum. Burada aldıkları eğitimin yeterliliği kendilerine bağlı. Bir yıl boyunca hocayı, okulu sömüren ve bunun üzerine bir şey katabilen öğrenciler çok şey başarabilir. 2004 mezunları için çok iyi mezunlar geliyor diyorum" diye konuşuyor.
Akkoyun'un öğrencilerinden 17 yaşındaki Gülen Berber, Anadoluhisarı Ticaret Meslek Lisesi mezunu. Sınavsız geçiş hakkını kullanıp üniversiteye gitmek yerine oyunculuk eğitim almayı seçen Berber, "Küçüklüğümden beri oyuncu olmak istiyordum. Liseyi bitirir bitirmez TÜRVAK'a kayıt oldum. Üniversiteye gitmeyi düşünmedim. Aldığım eğitimden çok memnunum" diyor.
24 yaşındaki Alper Yıldırım, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Elektronik ve Bilgisayar Sistemleri'nden mezun. TÜRVAK'ta burslu okuyan Yıldırım, "Üniversitedeki bölümüm öylesine tercih ettiğim bir bölümdü. Geç de olsa aradığım mesleği buldum. Burada her şey çok zevkli. Hayatımın sonuna kadar tiyatro yapacağım" diye konuşuyor.


Da Vinci'nin şifresi Pera'da

1991 yılında kurulan Pera Güzel Sanatlar Okulu, AB eğitim programlarından Leonardo Da Vinci'ye dahil olduğu için öğrencilerini Avrupa'ya da gönderebiliyor

Buket Başeğmez, liseyi bitirdikten sonra üniversiteye giremeyince sekreter olarak çalışmaya başladı. Çalışırken bir yandan da karakalem çizimler yapıyordu. Patronunun bir gün çizimlerini fark etmesiyle hayatı değişti. Patronunun desteğiyle çizim kurslarına giden Başeğmez, önce Mimar Sinan Üniversitesi'nin yetenek sınavlarına girdi. Sınavda başarılı olamayınca hayallerinin peşini bırakmadı ve Pera Güzel Sanatlar Okulu'nda eğitim almaya başladı. Burada grafik ve görsel iletişim eğitimi alan, 25 yaşındaki Başeğmez, bugün büyük büyük bir matbaada çalışıyor.
Okul mevcudu 1200
Öğrencilerin yetenekleri ve ilgileri doğrultusunda eğitim alabilecekleri okullardan biri de Pera Güzel Sanatlar. İletişim ve sanat dallarında eğitim veren Pera'da başarılı öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı'ndan onaylı kurs bitirme belgesi alıyor. Ayrıca mezunlar bu belgeyle eğitim kurumlarında usta öğretici olarak da çalışabiliyor. 1991 yılında kurulan Pera'da yaklaşık 1200 öğrenci var. Okulun grafik-görsel iletişim, iç mimari ve dekorasyon, halkla ilişkiler, reklam, radyo-televizyon, sinema gibi meslek eğitimlerinin süresi bir yıl. Takı tasarımı-kuyumculuk teknikleri bölümünün ise tam zamanlı eğitim süresi iki yıl, yarı zamanlı süresi ise dörder aylık dönemlerden oluşuyor. Sanat bölümlerinden sadece tonmeister ve dünya toplum dansları bölümlerinin eğitim süreleri bir yıl, müzik, tango-Arjantin, flamenco, tiyatro, resim bölümlerinin eğitim süreleri dört yıl. Geleneksel Türk süsleme sanatları bölümü ise üç yıl sürüyor.
Okulun genel sanat danışmanı Sabahattin Özbakır gelecekte her işin belgeleneceğini belirterek "Bizim gibi kurumların önemi o zaman daha çok ortaya çıkacak" diye konuşuyor. Öğrencilerini bir yılda meslek hayatına hazırladıklarını anlatan Sabahattin Özbakır eğitim sistemi hakkında şu bilgileri verdi: "Öğrencilerin iş bulmada sorun yaşamayacağı, piyasada eleman açığının yaşandığı sektörmerde eğitim veriyoruz. Öğrenciler meslek programlarında temel eğitimlerini aldıktan sonra bitirme projeleri hazırlıyor. Kurumsal kimlik hazırlamadan bir binayı dekore etmeye kadar çeşitli projeler yapılıyor. Ayrıca her öğrenci kendi alanıyla ilgili bir kurumda staj yapıyor. Verdiğimiz eğitim sadece masaüstünde kalmıyor yani. Öğrencilerin derslerde kullandığı makineler ve programlar da güncel.
İşe başladıklarında aynı yöntemleri, programları kullanıyorlar."
Teknik olanakları yüksek
Okulun öğrenci profili lise mezunu öğrencilerin yanı sıra üniversitede istemediği bölüme girenlerden oluşuyor. Okulda her bölümün konusuyla ilgili atölyelerinin olduğunu da söyleyen Özbakır, Pera'nın teknik imkânları hakkında şunları anlattı: "Grafik Görsel İletişim Atölyesi'nde her kişiye bir bilgisayar düşüyor. Sinema televizyon stüdyosunda dijital görüntü aletleri ve dijital kamerelar var. Montaj ve kamera odalarımız var. Profesyonel ölçülerde dans salonlarımızın yanı sıra iç mimari dekorasyon atölyemiz bulunuyor." Pera'nın 120 öğretmeninden 28'i yabancı. Mesleki eğitim programlarına her bölüm için kontenjan 16 kişi. Mesleki eğitim bölümlerinin ücretleri 6 milyar. Sanat bölümündeki eğitimler 1 milyar 680 milyon ile 3 milyar arasında değişiyor.
Pera Güzel Sanatlar Okulu, Avrupa Birliği'ne üye ülkelerde eğitim imkânı yaratan AB Eğitim ve Gençlik Programları'ndan Leonardo Da Vinci Projesi'ne üye ilk eğitim kurumu. Leonardo Da Vinci Projesi'ni ilk defa bu yaz uygulayan Pera'nın 44 öğrencisi İtalya ve İspanya'da AB'nin ödeneğiyle eğitim alıyor. Pera'da aldıkları meslek eğitimini Avrupa ülkelerinde pekiştiren öğrenciler, dokuz haftalık programa katılıyor.
(Tel: 0212 245 44 60)
YARIN: Bilişime hücum!