Alternatif eğitim (4)

Türkiye'de bilişim sektöründe yaklaşık 100 bin kişilik nitelikli iş gücüne ihtiyaç var. Türkiye Bilişim Vakfı'nın (TBV) verilerine göre bu rakam önümüzdeki 10 yıl içinde en az 500 bine çıkacak. Türkiye'deki bilgi teknolojileri uzmanı açığı ise yıllık 70 bin. 2006 yılına kadar bütün dünyada bilgi teknolojileri uzmanı açığının da 213 bin olması bekleniyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

Türkiye'de bilişim sektöründe yaklaşık 100 bin kişilik nitelikli iş gücüne ihtiyaç var. Türkiye Bilişim Vakfı'nın (TBV) verilerine göre bu rakam önümüzdeki 10 yıl içinde en az 500 bine çıkacak. Türkiye'deki bilgi teknolojileri uzmanı açığı ise yıllık 70 bin. 2006 yılına kadar bütün dünyada bilgi teknolojileri uzmanı açığının da 213 bin olması bekleniyor. Her yıl Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) giren öğrencilerin 150 bini bilgi teknolojileri uzmanı olmak istiyor ama yükseköğretimde bu alana ayrılan kontenjan yalnızca 21 bin 611. Hal böyle olunca özel eğitim kurumları da bilişim sektörüne özel önem gösteriyor.
Bilişim eğitimi veren özel kurumlardan birisi de yedi yılda 30 bin kişiyi mezun eden Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi. 1997 yılında kurulan Bilge Adam, yılda 6 bin bireysel, 3 bin kurumsal olmak üzere 9 bin kişiye eğitim veriyor. İstanbul'da dört şubesi bulunan Bilge Adam, 60 laboratuvarında 1100'den fazla bilgisayara sahip. Bilge Adam, sistem mühendisliği, yazılım mühendisliği, Microsof Office'in yanı sıra web, grafik, bilgisayarlı muhasebe alanlarında da eğitimler veriyor.
'En iyi merkez seçildik'
TBV'nin rakamlarının bilişim sektöründeki fırsatı ve potansiyeli gösterdiğini söyleyen Bilge Adam Pazarlama ve Kurumsal Projeler Direktörü Cem Çevik, "Üniversite sınavından sonra bilgisayar mühendisliği isteyen ama giremeyen yüz binlerce kişiye ne diyeceğiz? Bu çok kritik bir soru. Microsoft gibi alanında dünya birincisi sektörlerin yarattığı eğitim programlarına katılarak altı ile sekiz ay arasında bilişim uzmanı olmak mümkün. Bilge Adam, 2002, 2003 ve 2004 yıllarında 'En iyi Microsoft Yetkili Teknik Eğitim Merkezi' seçildi. Ayrıca Avrupa'daki merkezler arasında ikinci sıradayız" dedi.
Yazılım mühendisliğinin son yıllarda öne çıkan bölümlerden biri olduğunu söyleyen Çevik, eğitimlerin içerikleri hakkında şu bilgileri verdi: "Sistem mühendisi eğitimini almak için bazı gereklilikler var. Teknik İngilizce bilmek gerekiyor. İngilizce-nin okuduğunu anlayacak ya da sınavları geçecek kadar olması yeterli. Bunun için İngilizce eğitimi de veriyoruz. Program için gerekli olan İngilizce iki-üç ayda öğreniliyor. Teknik İngilizceden sonra sistem uzmanlığı eğitim programı var. Burda temel eğitim alıyorlar çünkü bölüm belirli bir altyapı istiyor. Öğrenciler sistem uzmanlığı programından sonra isterse devam etmeyip, ara personel olabilir. Mesela KOBİ'lerde network alanında çalışabilir. Türkiye'de 1 milyona yakın KOBİ olduğunu düşünürsek, orda ciddi bir potansiyel var. Bilgi seviyesi yüksek, bilgisayar-la haşır neşir olanlar direkt sistem mühendisliğinden başlayabiliyor. Yazılım mühendisliği için de aynı aşamalar geçerli. Tüm aşamalara katılan biri toplam 620 saat eğitim alıyor. Mühendislik eğitiminden başlayanlar ise 300 saat eğitim alıyor"
Microsof'un kurucu Bill Gates'in de lise mezunu olduğunu söyleyen Çevik "Altı aylık eğitimle doktor olamazsınız ama bilişim uzmanı olabilirsiniz. Tabii ki üniversite mezunu olmanın kariyer için büyük bir yararı var ama üniversite diploması tek şart değil. Öğrenciler bilişimin fazla farkında değil" diye konuştu.
Yaş ortalaması 25
Yaklaşık 130 eğitmenin olduğu Bilge Adam'ın öğrenci profilini iş arayıp da bulamayan gençler oluşturuyor. Bunun yanısıra üniversite istemediği bölümlere giren kişilerde ilgi duydukları alanda eğitim alıp hayatlarında yeni bir başlangıç yapıyor.
Eğitimlere katılan kişilerin yaş ortalaması ise 25. Web ve grafik tasarımı bölümünün eğitimi 400, Microsoft Ofis'in, bilgisayarlı muhasebenin 120, genel İngilizcenin ise 120- 300 saat eğitimleri var. Programların ücretleri ise 1 milyar ile 4 milyar arasında değişiyor. Ücretler 12 ay ile 15 ay arasında taksitlendiriliyor. Sınıflar ise en fazla 14 kişilik.
Mezunların keyfi yerinde
Bilge Adam'da eğitim alan 24 yaşındaki Ertuğrul Özer ilgi duyduğu alanda iş hayatına atılan gençlerden. Liseyi bitirdikten sonra bilgisayar sektöründe çalışmaya karar veren Özer, bugün SCS Network firmasında Network Proje Sorumlusu olarak çalışıyor. Ünivrsite eğitimi ile meslek eğitimi arasında çok büyük farklar olduğunu anlatan Özer, "Sertifika eğitimlerinde sadece iş hayatında ihtiyaç duyacağınız teknik bilgileri ediniyorsunuz. Kariyerinizi daha çabuk planlayabiliyorsunuz. Aldığım eğitimden sonra iş bulma konusunda çok zorlanmadım ama istediğim işi bulmam biraz zaman aldı" diye konuştu. 26 yaşındaki Özgür Köylü ise altı yıl elektrikle ilgili üniversite eğitimi alıp daha sonra bilgisayar alanında çalışmayı seçenlerden. Köylü, elektrik önlisans programı aldıktan sonra elektrik mühendisliği bölümünde de lisans eğitimi almış. Mezun olduktan sonra bilgisayar sektöründe çalışma isteğinin daha ağır bastığını söyleyen Köylü, özel bir şirkette proje satış mühendisi olarak çalışıyor. Kendini geliştirmeyen bir üniversite mezununa diplomanın yardımı olmayacanı söyleyen Köylü şöyle konuşuyor: "Üniversite eğitimi almadan da kendinizi geliştirirseniz çok şey başarabilirsiniz. Alınan eğitimde istekli olmak ve programlı çalışmak önemli."

Bilişimdeki seçenekler
Microsoft yetkili eğitim merkezleri

 • AkademiNet 0224 225 52 82 www.akademinet.net
 • Akser 0232 489 98 87 www.akser.com.tr
 • Bilge Adam 0212 272 76 00 www.bilgeadam.com
 • Datasistem 0232 463 16 6 www.datasistem.com.tr
 • Datatraining 0212 244 84 84 www.datatraining.net
 • Erdemsoft 0212 257 55 55 www.erdeksoft.net
 • Infopark Bilgi Tek. 0312 478 15 40 www.infopark.com.tr
 • KoçBryce 0216 651 22 22 www.kocbryce.com.tr
 • Komdatasoft 0212 270 55 00 www.komdata.com.tr
 • Netron 0216 327 98 88 www.netron.com.tr
 • Netsoft Bilgisayar 0312 446 33 05 www.netsoft.com.tr
 • Netsoft 0212 251 51 80 www.netsoft.com.tr
 • Promin Bilgisayar 0312 446 45 12 www.promin.com.tr
 • Smartpro 0216 550 14 22 www.smartpro.com.tr

  Cisco yetkili eğitim merkezleri
 • Armada eğitim merkezi 0212 230 89 80 www.armada.com.tr
 • Kocbryce 0216 454 12 00 www.kocbryce.com.tr
 • Netron 0216 327 98 88 www.netron.com.tr


  Vaat yok ama umut çok

  İletişim ve sanat dallarında eğitim veren Akademi İstanbul'un Eğitim Koordinatörü Ali Tokay, 'Kesin bir iş vaadinde bulunmuyoruz ama mezunlarımız hemen iş buluyor' dedi

  Kökleri 1911 yılına dayanan Akademi İstanbul, iletişim ve sanat alanında eğitim veriyor. Akademinin, Radyo Televizyon, Halkla İlişkiler, Turizm, Reklamcılık, Gazetecilik, Grafik Tasarım, İç Mimari, Moda Tasarım, Takı Tasarımı bölümleri iki yıl sürüyor. Oyunculuk bölümünün eğitim süresi ise üç yıl. Bu yıl 300 öğrenci alacak Akademi'nin radyo televizyon mezunlarının yüzde 33'ü televizyon sektöründe çalışıyor.
  Bir ay zorunlu staj var
  İki yıllık eğitimin son yılında ağırlıklı olarak mesleki dersler veren Akademi İstanbul'da öğrenciler teorik eğitimin yanı sıra bir ay zorunlu staj da yapıyor. Öğrenciler mezuniyetle birlikte Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika alıyor. Her bölümde haftada 25 saat ders verildiğini söyleyen akademinin Eğitim Koordinatörü Ali Tokay, "Eğitim kadrosu akademisyen ve sektörden hocalardan oluşuyor. Öğreciler bir aylık zorunlu staj yaptıkları için, iki senenin sonunda iş hayatına adaptasyonda zorluk çekmiyor. Staj zamanı kesin bir iş vaadinde bulunmuyoruz ama çoğu arkadaşımız iş bulmakta zorlanmıyor" diye konuştu.
  Donanıma göre kontenjan
  Eğitimlerin ekim ayının sonunda başladığını belirten Ali Tokay, kayıtların kontenjanlar dolana kadar devam ettiğini söylüyor. Kayıt konusunda çok titiz davrandıklarını da anlatan Tokay "Öğrenci gelmeden önce veli gelirse asla kayıt almıyoruz. Ya da öğrenci iç mimari okumak istediğini söylüyor, ama ailesi moda tasarımı okuması için ısrar ediyor. Bu gibi durumlarda da öğrencinin kaydını kesinlikle yapmıyoruz" dedi.
  Öğrenci sayısını okulun teknik donanımına göre belirlediklerini anlatan Tokay şu bilgileri verdi: "Öğrenci sayısı bilgisayar sayısını aşarsa bölüm başkanı kayıtları kapatır. Radyo televizyon bölümünde de alacağımız öğrenci sayısı altyapıya bağlı. Teknik donanım olarak profesyonel kanallarda ne varsa, bizde de aynı imkânlar mevcut. Radyo televizyon bölümü öğrencileri belgeseller çekiyor. En çok tercih edilen bölümler radyo televizyon ve halkla ilişkiler. Eğitimler sonunda bütünleme de yok. Öğrenci yaz aylarında okula gelip proje yapıyor, başarılı olursa ikinci sınıfa geçiyor."
  Öğrencilerinin çoğunun üniversite sınav sonucunu beklemeden istedikleri
  alanlara kayıt yaptırdığını söyleyen Ali Tokay, "Bazı veliler diploma yerine sertifika verildiği için tereddüt ediyor. Ama şimdi sektör diplomaya, sertifikaya bakmıyor. Sizin neler bildiğinize bakıyor. Sektörden stajyer talepleri geliyor. Geçen sene TRT bizden stajyer istedi. Okulda bir etkinlik vardı. İzlemek için çeşitli basın kuruluşlarından 10 kişi geldi. Bunların dördü bizim mezunlarımızdı" dedi.
  Öğrencilerin yüzde 10'u burslu
  Öğrencilerinin yüzde 10'una burs imkanı tanıyan akademi, sınıf birincisi öğrenciye yüzde 100, ikincisine yüzde 75, üçüncüsüne yüzde 50 burs veriyor. Yaklaşık 60 öğretmeni olan akademiye öğrenciler mülakatla alınıyor. Tiyatro bölümüne ise yetenek sınavı ile girebiliyor..Akademinin geçen seneki ücreti 6 milyar 250 milyon. Bir tek tiyatro bölümünün ücreti diğer bölümlerden farklı olarak 5 milyar 400 milyon. İzmir, Ankara, Kocaeli'den gelen öğrencilerin de bulunduğu akademi gelecek aydan itibaren Diyarbakır'da eğitim vermeye başlayacak. Gelecek yıl ise İzmir, Trabzon ve Antalya'da şube açacak. Tam zamanlı eğitimlerin yanı sıra yarı zamanlı eğitimlerin de verildiği akademide mutfaktan dansa, İngilizceden bilgisayara ve takı tasarımına kadar değişik alanlarda ücretleri 95-250 milyon arasında çeşitli kurslar da açılıyor.
  (Tel: 0212 244 10 62)
  YARIN: Halk eğitim merkezleri