Alternatif eğitim (6)

Kanada son yıllarda yurtdışı eğitimde en çok tercih edilen ülkeler arasında.
1997 yılında Türkiye'den Kanada'ya yılda 70 öğrenci giderken bugün yılda 1000 öğrenci eğitim için Kanada üniversitelerinin yolunu tutuyor.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

Kanada son yıllarda yurtdışı eğitimde en çok tercih edilen ülkeler arasında.
1997 yılında Türkiye'den Kanada'ya yılda 70 öğrenci giderken bugün yılda 1000 öğrenci eğitim için Kanada üniversitelerinin yolunu tutuyor. Her yıl tüm dünyadan Kanada'ya giden öğrenci sayısı ise 150 bin. Kanada'da bulunan ve eğitim süresi dört yıl olan 100 üniversitenin yüzde 90'ı devlet üniversitesi.
Kanada Eğitim Merkezi Müdürü Köksal Ekinci, eğitimin Kanada'da daha ucuz ve güvenli olduğunu belirterek, üniversiteye yerleşememiş öğrencilerin Kanada'da ne gibi alternatifleri olduğu konusunda bilgi verdi.
Liseden mezun olan öğrencilerin Kanada'daki eğitim alternatifleri neler?
Üniversite eğitimi almanın yanı sıra iki yıllık okul bitirip mesleğe yönelebilirler. Ya da dil okullarına gidip dillerini geliştirebilirler. Kanada'da da yapılacak eğitim programlarında ilk sırada üniversite yer alır. Yalnız üniversiteye kabul şartları diğer ülkelere oranla daha yüksek. Çünkü üniversitelerin yüzde 90'ı devlet üniversitesi ve Kanada'nın genelinde kabul edilmesi zorunlu olan bir standart var.
Üniversitelerin kabul şartları neler?
Öncelikle öğrencilerin lise mezunuyetlerinin beş üzerinden en az dört olması gerekiyor. İkinci koşul ise dil. Dil yeterliliğini belirleyen TOEFL'dan 550-580 puan alınması gerekiyor.
Peki öğrenci bu şartları taşımıyorsa ne yapabilir ?
Kanada'ya mahsus üniversite kolejleri var. Bunlar hem lisans hem de sertifika programları verirler. Üniversite koleji olarak nitelendirilmelerinin sebebi yüksek lisans programlarının olmayışı ve küçük şehirlerde olmaları. Bu okullar lise mezuniyet not ortalamasını ve TOEFL puanını üniversitelere göre daha düşük kabul ediyorlar. Üniversite kolejinde programa kabul edilirseniz hem programa devam edip hem de eşzamanlı olarak dil eğitimi alabiliyorsunuz. Bir de öğrenciler için iki yıllık Community College'ler (meslek yüksekokulları) var. Bu okullar da lise not ortalaması düşük olan öğrenciler için fırsat. Ağırlıklı olarak mesleki ve teknik eğitim verirler.
Okullar kariyere odaklanır ve sektöre eleman yetiştirirler. Öte yandan öğrenciler bu okullarda iki yılı tamamladıktan sonra dört yıllık bir üniversiteye geçebilir. Ancak bunun için derslerinizi transfer ettirmeniz ve 70 gibi bir not ortalaması tuturmanız gerekiyor.
Öğrencilerin okurken çalışma imkânı var mı?
Üniversite eğitimi ya da Community College eğitimi bittikten sonra öğrencilerin bir yıl çalışma imkânları var. Eğitimleri devam ederken haftada 20 saat kampüs içinde çalışabiliyorlar. Ama okullar bittikten sonra bir yılbazı eyaletlerde iki yıl izinleri oluyor. Yakında birçok eyalette izin iki yıla çıkacak. Okullar öğrenciye iş bulmaz ama danışmanlık yapar. Eğitimin bitişine bir ay kala öğrencilerin iş başvurularına başlaması gerekiyor. Eğitim bittikten sonra da üç ay içinde iş bulmaları gerekiyor ki, bir yıllık çalışma izinleri geçerli olsun.
Dil eğitimine giden öğrencilere tavsiyeleriniz neler ?
Eğer öğrenciler dil eğitimine gidiyorsa haftada minimum 20 saat eğitim almalarını tavsiye ederim. 15 saatlik part time bir program çok işlevsel değil. Tatil gibi bir program oluyor. Bir de Kanada'ya altı aya kadar turist vizesi ile gidiliyor. Altı ayı geçen bir dil programı için mutlaka öğrenci vizesi almaları gerekiyor. Turist vizesi uzatılamayan ve değiştirilemeyen bir vize. Altı ay sonunda biter ve vizenizi orada uzatamazsınız. Tekrar giriş çıkış yapmanız lazım. Eğer öğrencinin eğitimini uzatma ihtimali varsa mutlaka buradayken öğrenci vizesi almasını tavsiye ederim. Öğrenci vizesi Kanada'dayken de uzatılabiliyor.
Konaklama nasıl oluyor?
Dil okulları genelde aile yanında konaklama imkânı sağlar. Bu durum pratik yapmak için idealdir. Ama öğrenci ev veya oda da kiralayabilir. Bazı üniversitelerin kampüslerinde de kalınabiliyor. Kampüs içinde öğrenci evleri vardır. İçinde her türlü teknik donanımın olduğu iki-üç kişilik evlerin yanı sıra yurtlar da var.
Dil okulları ve üniversitelerin ücret aralığı nedir?
Dil okullarında haftalık 25 saatlik bir programı olanlar, ortalama aylık 700 ile 1000 dolar arasında ücret ödüyor. Diğer ülkelerle karşılaştırdığınızda yüzde 30 oranında daha ucuz. Üniversite ücretleri ise 7 bin ile 11 bin dolar arasında. Üniversite kampüsünde öğrenci evinde konaklama yaklaşık 4 bin dolar. Ev kiralarsanız, iki odalı küçük bir yerin kirası 500 Kanada doları yani 530 Amerikan doları eder. Bir yıllık harcama ve kirayı hesaplarsak 8 bin dolar gibi bir yaşam masrafı ediyor. Öğrenci aile yanında kalacak olursa, yıllık masrafı 4 bin dolara düşer.
Kanada'ya eğitime gitmek isteyenlere tavsiyeleriniz neler ?
Yurtdışı eğitim için ne kadar çok bilgiye sahip olursanız o kadar iyi
seçimler yapabiliyorsunuz. Buradan başka bir kültüre gidiyor ve hatırı sayılır bir para harcıyorsunuz. Bu önemli bir seçim. Mutlaka iyi değerlendirmek lazım. Resmi organizasyonlardan bilgileri toparlayıp gerekiyorsa eğitim danışmanlığı firmalarından da bilgiler alıp bunları pekiştirip gitmek gerekiyor. (Tel: 0212 245 20 38)İki yılda meslek sahibi olun

Türkiye'de iki yıllık meslek yüksekokullarına ilgi az. ABD'deki Community College'ler ise çok tutuluyor. Bu okullardan üniversitelere geçiş de mümkün

Amerika'daki iki yıllık Community College'lere (meslek yüksekokulları), talep son beş yılda yüzde 32 oranında arttı. Yaklaşık 1800 kolejde 80 bin öğrenci okuyor. Türk öğrenciler de bu okulları tercih edenler arasında. Community College'lerin bu kadar popüler olmasının sebebi ise iki yıl içinde öğrencileri meslek hayatına hazırlaması, üniversitelere göre daha hesaplı olması ve isteyen öğrencilerin iki yıldan sonra dört yıllık üniversitelere geçebilmesi.
Community College'ler kısa zamanda eğitimi tamamlayıp, iş hayatına atılmak isteyenler için ideal okullar. Kabul şartlarının da dört yıllık üniversitelere göre daha düşük olması sebebiyle çok tercih ediliyor. İşletmeden, iş idaresine, muhasebeden bilgisayar operatörlüğüne kadar birçok bölümün bulunduğu okulların dil yeterliliği olmayan öğrenciler için kendi bünyesinde dil okulları bulunuyor.
Amerika'daki yükseköğretim ve dil okullarıyla ilgili ücretsiz danışmanlık yapan Fulbright, Community College'ler hakkında da öğrencilere ayrıntılı bilgiler veriyor. Öğrencilere her türlü yardımı sunduklarını belirten Fulbright Akademik Danışmanı Ülkü İnal, şunları anlattı: "Öğrenciler bu iki yıllık okulları bitirdikten sonra dört yıllık üniversitelere transfer olabiliyor. Ancak üniversiteye devam etmek isteyen bir öğrenci bunu en baştan planlamalı. Buna göre size oradaki akademik danışmanlar bir program hazırlıyor. Almanız gereken dersler konuşuluyor. Çünkü transfer programının dersleri farklı oluyor. Bu okulların ortalama ücretleri 14-15 bin dolar civarında. Okullara giden öğrenciler bir kısmı doğrudan lise mezunu bir kısmı ise meslek gruplarını değiştirmek isteyenler. Mesela işletme okumuş kişi bilgisayar okumak istiyor. Bunlar genelde 30-35 yaş grubu öğrenciler. Türk öğrenciler daha çok Newyork, Boston, Kaliforniya'yı tercih ediyor."
Denkliğe dikkat!
Öğrencilerin bu okullara gidebilmesi için dil yeterliliğine sahip olması gerekiyor ve TOEFL'a girmeleri gerekiyor. Eğer öğrencinin dil yeterliliği yoksa, Community College'lerin çoğunun bünyesindeki dil okullarına giderek, altı ile 12 ay arasında dilini geliştirebiliyor. Öğrencilerin gidecekleri okulun YÖK denkliği olup olmadığına da dikkat etmesi gerektiğini vurgulayan İnal, "Okullarının hepsinin yurt imkânı yok. Ama öğrencileri sokakta bırakmıyorlar. Mesela aile yanı konaklama imkânı olabiliyor. Okula yakın kiralık daireler var. Ortalama 1300 dolar gi-bi konaklama maliyeti olabilir. Ufak kasabalarda ise maliyet daha düşer." (Tel: 0212 244 11 05, 0312 427 13 60)
Dikkat edilmesi gerekenler
  • Amerika'daki üniversiteler paralıdır. Ortalama ücret 15 bin ile 45 bin dolar arasında.
  • Öğrencilerin okurken okul dışında çalışmaları yasak.
  • Üniversitelere girişte not ortalamasının yanı sıra referans mektupları gerekiyor. Ayrıca TOEFL (İngilizce Dil Testi) puanı gerekiyor.
  • Üniversite ya da dil eğitimine gitmek isteyenlerin öğrenci vizesi ya da mübadil ziyaretçi vizesi alması gerekiyor. Vize almak için de Amerikan üniversitelerinden veya dil okullarından kabul belgesi, pasaport sahibi olmak ve eğitim masraflarını karşılayabileceğini kanıtlamak gerekiyor.

    YARIN: Britanya ve Ukrayna'da eğitim