Alternatif eğitim (7)

Üniversiteyi yurtdışında okumak isteyen ya da dil okuluna giderek
İngilizcesini geliştirmek isteyenler için, Edcon yıllardır eğitim danışmanlığı hizmeti sunuyor. Özellikle Britanya'daki üniversitelerin ve dil okulların Türkiye temsilciliğini yapan Edcon, mesleki dil programlarından akademik yıl programlarına kadar bugüne dek binlerce öğrenciyi yurtdışına gönderdi.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN / Arşivi

Üniversiteyi yurtdışında okumak isteyen ya da dil okuluna giderek
İngilizcesini geliştirmek isteyenler için, Edcon yıllardır eğitim danışmanlığı hizmeti sunuyor. Özellikle Britanya'daki üniversitelerin ve dil okulların Türkiye temsilciliğini yapan Edcon, mesleki dil programlarından akademik yıl programlarına kadar bugüne dek binlerce öğrenciyi yurtdışına gönderdi. 20 İngiliz devlet üniversitesinin, 30'dan fazla dil okulunun Türkiye'deki resmi temsilcisi olan Edcon, Malta, İtalya ve Rusya gibi ülkelerde de dil okulu temsicikleri yapıyor.
Ücretsiz danışmanlık
1996'da danışmanlığa başlayan Edcon, British Council'da eğitim danışmanlığı yapan ve İngiliz hükümetinden alanıyla ilgili eğitim alan Türe Özer ve Füsun Rumford tarafından kuruldu. Britanya'da çeşitli programlara katılarak ilkokuldan üniversiteye kadar her düzeyde eğitim hakkında bilgi alan Özer ve Rumford ücretsiz olarak öğrencilere danışmanlık yapıyor.
Özer, resmi temsilcilik yaptıklarının altını çizerek, "Resmi temsilci olduğunuz zaman bir danışmanlık hizmeti yoktur. Öğrencilerden hiçbir şekilde danışmanlık ücreti almıyoruz. Üniversitenin Türkiye'deki yetkilisiyiz" diyor. Yıllardır pek çok kişiyi dil okuluna yolladıklarını anlatan Özer, "Hep Britanya odaklıyız. Ancak 1998 yılında İngiltere ve Avustralya'daki eğitim sistemi çok benzediği için, oradaki birçok okul bize temsilcilik vermek istedi. Biz de Avustralya'daki bazı üniversitelerin de resmi temsilciliğini aldık" diye konuşuyor.
Edcon, yurtdışına öğrenci gönderirken öğrencinin kapasitesine uygun okulları öneriyor. Temsilcilik alırken de dikkat ettiği nokta üniversitenin belirli bir denetim mekanizması olması. Türe Özer yurtdışında eğitim yapmak isteğinin kişilerin eğitim düzeylerine göre değiştiğini belirterek şöyle konuşuyor: "Dil okuluna gitmek isteyenler çoğunlukla Britanya'ya gidiyor. Bu ülkenin dil okullarında gayet güzel bir kontrol mekanizması var. Üniversiteler ise mezun edeceğine inanmadığı öğrenciyi sadece para kazanmak için asla almaz. Mastıra giden öğrenci sayısı da fazla oluyor. Britanya'ya nisan-mayıs ayında küçük yaş grubu ve lise öğrencileri gider genellikle. Yıl boyunca ise üç, altı aylık eğitim programlarına gidenler oluyor."
'Öğrencinin hedefi önemli'
Edcon, yurtdışında eğitime gitmek isteyen öğrencilerin önce hedeflerini dinliyor. Daha sonra onlar için en uygun dil okullarını veya üniversiteleri seçiyor. Özer, öğrencilerin okula kabul edilene ve gidene kadar yanlarında olduklarını söyleyerek süreci şöyle anlatıyor: "Öğrencimiz bize gelir. Eğer dil okulu istiyorsa, ne tarz bir şey istiyor, süresini ne kadar istiyor, aile yanında mı kalmak istiyor yoksa tek başına mı? Bu soruların yanıtları doğrultusunda kendisine seçenekleri sunuyoruz. Çünkü öğrencinin karşısına bütün seçenekleri koyunca kendine en uygununu seçmekte zorlanıyor. Üniversiteye gidecekseniz önemli olan eğitim standardı. Başvururken öğrencinin şu anda nerede okuduğu, aldığı notlar gibi bilgileri önemli. Dil okulu ve üniversite için, öğrenci kayıt yapıp parasını yatırınca okul kendi organizasyonu dahilinde öğrencinin konaklamasını da ayarlıyor. Dil okulları öğrenci için aile yanı ya da yurt buluyor. Okul, aileleri ya da konaklama yerlerini de kendi denetliyor. Bir sorun olduğunda konakladığınız yerle muhatap olmak yerine okulla muhatap oluyorsunuz. Üniversitelerde ise kampüs içinde konaklama mekânları oluyor. Biz buradan öğrencinin hangi safhada ne yapması ve nelere dikkat etmesi gerektiğini anlatıp gerekli ayarlamaları yapıyoruz. Öğrenci gidene kadar da irtibatımızı kesmiyoruz."
Ders saatlerine dikkat
Özer, dil okulu seçerken öğrencilerin nelere dikkat etmesi gerektiğini ise şöyle anlatıyor: "Dil okulunun en önemli kıstası haftada kaç saat dersi olduğu. Sabahtan öğlene kadar okullarda gramer, yazma, okuma dersleri olur. Öğleden sonra ise bilmece oyunları, tiyatro oyunları oynanır ki pratik artırılsın. Ya da iş İngilizcesi, hukuk İngilizcesi öğrencilerin mesleklerine yönelik tercih ettiği seçmeli dersler vardır. Okulun öğleden sonra 15.30'a kadar sürmesi idealdir. Bazı okullar var, hem gruplara hem bireylere eğitim veriyor. Bir çiftlik evi düşünün. O çiftlik evinde sadece 25 üstü 10 öğrenci oluyor. Bu okulun da ücreti haftada 1000 pound'a (yaklaşık 2.5 milyar lira) yakın. Konaklama aile ve yurt olmak üzere iki çeşit. Ben gitsem aile yanına giderim çünkü ailede konuşarak ve duyarak dilini geliştirme imkânı fazla."
Yurtdışında öğrenim görmenin öğrencilere maliyetine gelince: Britanya'daki devlet üniversiteleri sosyal bilimler için 7 bin pound ile 10 bin pound arasında. Fen bilimleri içinse 8 bin pound ile 11 bin pound arasında ödeniyor. (Tel: 0212 234 48 99)Danışmadan yurtdışına gitmeyin
Yurtdışı eğitimde öğrencilere ücretsiz danışmanlık yapan firmalardan biri de İdealsas Eğitim Danışmanlık. Yılda 400 öğrenciyi yurtdışında eğitime gönderen firma, Ukrayna'dan Rusya'ya, Avusturya'dan ABD'ye 20'ye yakın ülkenin eğitim sistemi hakkında öğrencileri bilgilendiriyor. Yurtdışı
eğitimde en önemli konulardan birinin YÖK denkliği olduğunu belirten
İdealsas Eğitim Direktörü İbrahim İleri, sekiz yıldır danışmanlık yaptıklarını söylüyor.
Yurtdışı eğitimde en çok tercih edilen ülkelerin Britanya, ABD ve Kanada olduğunu anlatan İleri, "İki-üç senedir Almanya ve Avusturya'da popüler. Çünkü bu ülkelerde üniversiteler ücretsiz. Ayrıca bu ülkelerde Almanca eğitimin yanı sıra İngilizce eğitim veren okullar da bulunuyor. Son yıllarda Rusya ve Ukrayna'ya giden öğrenci sayılarında da artış var. Buralarda okulların ücretleri diğer ülkelere göre çok daha düşük. Örneğin finans programları 1300 dolar. Konaklama, okul yurdunda kalmayı tercih ederseniz 50 dolar" dedi.
Türkler hiç zorlanmıyor
Türk öğrencilerin yurtdışında eğitim alırken çok fazla zorlanmadıklarını da söyleyen İleri, "Bizim öğrencilerimiz sınavları çok rahat geçiyor çünkü ilköğretimden itibaren sınava girmeye alışkınlar" diye konuştu. Öğrencilerin kendilerine geldiğinde önce birlikte ülke seçtiklerini belirten ileri şu bilgileri verdi: "Sonra okul seçiyoruz. Konaklama ve vize işlemleri yapılıyor. Öğrenci okula gitmeden oradaki yaşam, nelerle karşılaşacağı hakkında bilgiler veriyoruz. Temsilciliğini yaptığımız okullar için danışmanlık ücreti almıyoruz"
Dört yıllık üniversite okumak istemeyen öğrenciler için birçok ülkede meslek yüksekokulu şansının olduğunu da vurgulayan İleri seçenekleri şöyle sıralıyor: "Community College (meslek yüksekokulları) denen iki yıllık
okullar hayata kısa yoldan atılmak isteyen gençler için ideal. Bu okulardan Britanya'da, Amerika'da var. Ayrıca meslek yüksekokullarının kabul şartları üniversiteye göre daha esnek. İngilizce yeterliliği belirleyen TOEFL puanını daha düşük kabul ediyorlar. Ücretleri de makul. Ayrıca üç, altı aylık ve bir yıllık sertifika programları var. Bu programlar stajlarla destekleniyor. Hem yabancı diliniz gelişiyor hem sertifika alıp vizyonunuz gelişiyor. Öğrenciler tabii ki en çok İngilizce konuşulan ülkeleri tercih ediyor. Avustralya'da da iki yıllık okullar var. Kanada, Britanya ve Amerika'ya göre yüzde 25 daha ucuz." (Tel: 0212 292 39 04)


Ukrayna'nın fiyatları cezbediyor
Ukrayna'da eğitim almak isteyenler, yıllık 3 bin ile 6 bin doları gözden çıkarmak zorunda. Üstelik bu ücrete okul, yaşam ve seyahat giderleri de dahil. İdealsas Eğitim Direktörü İleri şu bilgileri verdi:
"Ukrayna yabancı öğrenci eğitiminde 40 yıllık bir deneyime sahip. Bu süre içerisinde ülkede 120 bin yabancı uyruklu uzman Ukrayna yükseköğretim kurumlarında yetişti. Ukrayna'da yabancı öğrencileri bekleyen yaşam masrafları yaklaşık aylık yemek gideri ortalama 100 ile 200 dolar arasında. Üniversitelerin yemekhanesinde bir öğün yemek ortalama 1 dolar. Öğrenciler konaklama ihtiyaçlarını kampüs içinde ya da dışındaki yurtlardan sağlayabilirler. Okuluna ve konumuna göre bu yurtların yıllık bedeli ise 200 ile 600 dolar arasında. Ayrıca öğrenciler ev de kiralayabilir. Başkent Kiev'de kiralık dairelerin fiyatları farklı semtlere ve büyüklüğe göre 100 ile 300 dolar arasında değişiyor. Tramvay, otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarının aylık paso ücreti de 4 dolar."
Üç dilde eğitim veriliyor
Bu ülkeye gelen yabancı öğrencilerden çoğunluğunun Rusya, Polonya, Romanya, Almanya, Fransa, İsveç, Çin, İran, Irak, Libya ve Türkiye'den geldiğini anlatan İleri "Daha ekonomik bir seçim olan ülkede eğitim maliyeti diğer ülkelerden 10-20 kat daha düşük. Okul ve yaşam, seyahat gideri dahil senelik maliyet sosyal bilimlerde 3 bin-5 bin dolar arasında. Mühendislikler ise 3 bin 500 ile 6 bin dolar arasında. Ukrayna'da dersler Ukraynaca, Rusça ve İngilizce olarak veriliyor. Üniversitelerde dört yıllık lisans eğitiminin yanı sıra bir yıllık da hazırlık eğitimi var. Ukrayna'da YÖK tarafından onaylı tek kurum Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi'dir" diye konuştu.
- BİTTİ -