'Alternatif iktidar'a giden yol Pennsylvania'dan mı geçiyor?

'Alternatif iktidar'a giden yol Pennsylvania'dan mı geçiyor?
'Alternatif iktidar'a giden yol Pennsylvania'dan mı geçiyor?
Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas bugün kaleme aldığı yazıda, pek çok Hollywood ünlüsü tarafından imzalanan ve The Times gazetesinde yayınlanan Erdoğan'ı eleştiren ilan için, "Cemaat'in yayın organı "Today's Zaman"da da neden yayınlanmadı bu bildiri" diye sordu.

Sabah gazetesi başyazarı Mehmet Barlas bugün kaleme aldığı yazıda Today's Zaman gazetesine sert eleştiriler yönelterek, "Hatırlarsınız... Bir dönemde 'Avrupa Birliği'ne giden yol Diyarbakır'dan geçer' denilmişti. Acaba şimdi de bazıları 'Alternatif iktidara giden yol Pensylvannia'dan geçer' diye mi düşünüyor. AK Parti 'ye öfkeli veya bu iktidara alternatif arayan kim varsa, mutlaka Fethullah Gülen'i ziyaret ediyor" diye yazdı.


Mehmet Barlas'ın bugünkü Sabah gazetesinde yer alan yazısı şöyle:


Bu ilan neden "Today's Zaman"da da yayınlanmadı?

Siz sayın okurlarımın da anlamakta zorlandığınız durumlar yok mu? Mesela ben kendi mesleğimi doğrudan ilgilendiren çok güncel bir durumu anlamakta zorlandım.
Şöyle ki...
- Türkiye 'deki AK Parti iktidarının mitinglerini Hitler'in Nazi Partisi'nin gösterilerine benzeten ve ünlü sanatçıların imzaladığı bildiri, neden sadece "The Times"da yayınlandı? İngilizce yayın yapan ve üstelik Türklerin daha fazla okudukları Cemaat'in (veya Hizmet'in) yayın organı "Today's Zaman"da da neden yayınlanmadı bu bildiri?
Çünkü bu bildiride yer alan iddialar Today's Zaman köşelerinde hemen her gün seslendirilmekte. Bu arada gazetemiz Sabah da hemen her gün hedefte...
Türk medyasındaki tabloyu genel açıdan bilen ama ayrıntıları ve mülkiyet yapılarını bilmeyenler, ilk bakışta "Today's Zaman"ın da Gezi eylemlerinin sözcüsü ve pompalayıcısı konumundaki Doğan Medyası'na ait bir yayın organı olduğunu düşünebilir.


Erdoğan'ı desteklemek ayıp mı?
Dünkü köşe yazılarının başlıklarını özetle vereyim isterseniz.
- Erdoğan neden Türkiye'yi kutuplaştırıyor?
- Muhalefetin kriminalleştirilmesi.
- Erdoğan'ın gazetecileri.
Bu arada bir köşe yazısında beni de ele alan bir yazar da "Mehmet Barlas köşesini Erdoğan'ın eylemlerini haklı göstermeye adadı. Erdoğan mükemmel lider, baba, eş, evlat olarak sunuluyor" çizgisinde bir şeyler yazmış.
Evet... Anlamakta zorlandığım durumlardan bir de "Cemaat"in yayın organlarının Gezi Parkı eylemleri sürecinde tencere ve tava gürültüsüne kendilerini neden böyle fazlaca kaptırdıklarıdır?


Basın özgürlüğü mü?
"Cemaat böyledir, Cemaat organlarında yazanlar iktidar yanında yer almaz" demeyin sakın.
Ben 28 Şubat post-modern darbesinde çok kısa süre Zaman'da yazmak imkânına kavuştum. Ama dönemin sorumlularından biri olan Mesut Yılmaz'ı eleştiren cümlelerim yazılarımdan çıkarılmak istendiği için ayrıldım Zaman'dan.
28 Şubat'ta atanmış Mesut Yılmaz'a sergilenen muhabbet ve hoşgörünün şimdiki seçilmiş Başbakan Erdoğan 'dan niçin esirgendiğini anlamakta tabii ki zorlanıyorum.
Acaba bir algılama hatası mı var hepimizde?
Hatırlarsınız... Bir dönemde "Avrupa Birliği'ne giden yol Diyarbakır'dan geçer" denilmişti.
Acaba şimdi de bazıları "Alternatif iktidara giden yol Pensylvannia'dan geçer" diye mi düşünüyor. AK Parti'ye öfkeli veya bu iktidara alternatif arayan kim varsa, mutlaka Fethullah Gülen'i ziyaret ediyor.


Laikçi endişeliler
İşin garibi dini bir cemaatin lideri ile dertleşen bu ziyaretçilerden bazıları AK Parti iktidarının özel yaşam alanlarını kısıtlayacağını düşünen laikçi endişeliler.
İşte bu Cemaat'in yayın organlarında yer alan bazı yorumlara bakarsanız, Başbakan Erdoğan'ı desteklemek ve sokak eylemlerine karşı çıkmak, hem düşünce özgürlüğüne, hem de basın özgürlüğüne karşı olmakla eş anlamlıdır.
Sayın Gülen'in ülkeye ve insanlara sunduğu hizmetlerini yok saymak sadece insafsızlıktır.
Ama onun ülkesine neden dönmediğini ve Cemaat'in bazı sözcülerinin neden bir siyasi karşı kampın üyeleri izlenimi verdiklerini anlamak da mümkün değildir.
Neticede Cemaat bir cemaattir ve AK Parti bir siyasi partidir. Aydın Doğan'la Fethullah Gülen'i aynı eğilimdeki medya sermayesinin sahipleri olarak görmeye eğilimli olanlar, sadece Gülen'e haksızlık ederler, onun imajını bozarlar.


  http://www.radikal.com.tr/1144061114406116

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Tabii ki suç değil. - yasinvur

  Hayat size güzel be sayın Barlas .Ne güzel bir şey her iktidarın yanında olmak, hep kazananın yanında olmak.Dikkat edin çok sert eleştiriler yapmayın gün gelir Fethullah hıcanın desteklediği bir oarti iktidara gelir , dönmesi zor olur. Gerçi uzmanlık alanınız ama..

  Degisim - Ari Zerdüst

  Degisim doganin bir kanunudur.Her sey degismek zorunda.Doganin bu degisim yasasina karsi degismemek icin direnmek her yigidin kari degil.Fakat yazilarindan dolayi birini taniyoruz ki,iktidarda kim varsa hep ondan taraf yazan ve bu noktada degisim denen doganin yasasina degismemek icin direnen tek adam Barlas.Yarin AKP giderse Fetulah Gülenin ilk koluna girecek adam da yine Barlas olacak.

  kurban olaaam - Dopchik

  beni geçtim de gerçekten islamiyete bir iyilik yapın ve bir sonraki iktidar islamiyetten geçmesin rica edecem.. çünkü insan bi yerden sonra neyden tiksindiğini birbirine karıştırıyor iktidardan mı güç aldığı düşünceden mi orda kopuyor ip..

  mehmet barlas - delisirin

  Ne kadar ince, ne kadar saydam dünyanın merceği...ve Mehmet Barlas ne seri saçmalamış öyle.

  Sebepler - Zeki Vatandaş

  Bence Barlas'ın yorumları "Tek yandaş biz olmalıyız" refleksleri taşıyor. Öte yandan cemaat ve iktidarla ilgili bir şeyler yolunda değil...

  Okumayali yillar gecen Barlas tam koyu yandasci gazteci olmus!! Bravo - radi11

  Herhalde bu yuzdendir hala Sabah gibi bir gazetede yazabililyor. "Başbakan Erdoğan'ı desteklemek ve sokak eylemlerine karşı çıkmak, hem düşünce özgürlüğüne, hem de basın özgürlüğüne karşı olmakla eş anlamlıdır." Degil midir? Erdoganin baskici diktatorce tavri nedir? Yildirim Bulutu bile gecmis Barlas bey.

  Cemaat yemez bunları, boşuna yorma kendini... - turq_82

  İnsanlar AKP iktidarının zulmünü, AKP yandaşlarının talanını hergün görüyorlar, yaşıyorlar. Cemaat de gayet akıllı bir taktikle AKP ile arasına mesafe koyarak kendi itibarını korumaya çalışıyor. O yapanlar bizden değil diyerek işin içinden çıkıyor. Zaten kimse de soramıyor cemaate, zamanında bu Erdoğan'ı demokrasinin 3 gülünden biri diye manşetlere taşıyan, belediyelerden ihaleleri götüren, bürokraside tepe noktalara konan, teşvikleri, hibeleri kullanan siz değil miydiniz diye. Bizden değilsen Aydın Doğan'dan tarafsın, insanlar da seni ona göre değerlendirir, biz de ona göre yazı yazar yayın yaparız, yine itibar kaybedersiniz, kaybettiririz diye korkutarak cemaati etkileyeceğinizi sanıyorsanız kendinizi kandırırsınız. Erdoğan başkanlıktan vazgeçer, efendi efendi Çankaya'ya çıkmayı kabul eder, yerine de Abdullah Gül'ün geçmesine ses çıkarmaz ise o zaman işler değişir; yoksa cemaat sadece Erdoğan'a oyunu verir geri çekilir, eskisi gibi Erdoğan'ı savunacaklarını, her konuda arka çıkacaklarını hiç zannetmiyorum.