Alternatif yılbaşı kutlaması: Mekke'nin Fethi

Alternatif yılbaşı kutlaması: Mekke'nin Fethi
Alternatif yılbaşı kutlaması: Mekke'nin Fethi
"Mekke'nin Fethi"nin 1382. yıl dönümü, İstanbul'da kutlandı.

Anadolu Gençlik Derneği'nin (AGD) Cemal Kamacı Spor Salonu'nda düzenlediği etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilaveti ve İstiklal Marşı'yla başladı.

Sanatçılar Muhammed Kaya ve Adil Avaz'ın sahne aldığı, Dursun Ali Erzincanlı'nın şiirlerinin okunduğu etkinlikte, sema gösterisi de icra edildi.

Etkinlikte konuşan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Selman Esmerer, düzenlenen fetih programlarıyla, Türkiye 'nin birçok yerinde fetih ruhunun canlandığını ifade etti.

Fetihten önce Mekke'nin durumuna ilişkin bilgi veren Esmerer, “Bir güneş doğdu, İslam güneşi, temsilcisi: Hz. Muhammed Mustafa... Eziyet ettiler, çocukluğunu, gençliğini geçirdiği Mekke'den hicret etmek zorunda bıraktılar. Hicretin 8. yılında Allah'ın izniyle ve lütfuyla, Resulullah 10 bin kişilik ordusuyla Mekke'yi yeniden fethetti” dedi.

Esmerer, yılbaşı kutlamalarını “insanlık için büyük bir zulüm” olarak niteleyerek, şunları söyledi:

“İslam güneşi ondan sonra yeryüzüne hızla yayıldı. Şimdi, kardeşlerim yeryüzünde yine zulmün zirvesini görüyoruz. Bütün İslam dünyası kan, gözyaşı ve ölümle karşı karşıya. Başta Suriye, Irak, Afganistan, Keşmir, Çeçenistan, Doğu Türkistan, Libya... Bu gece dünyada bir zulüm olacak.”

Bu gece birçok ahlaksızlığın yaşanacağını savunan Esmerer, “Bu millet, 650 sene Osmanlı'yla hakkı ve adaleti yeryüzüne hakim kıldı. Sizler ve bizler, Osmanlı'nın torunlarıyız. İşte bize yakışan AGD'nin bugün yaptığı Mekke'nin fethini kutlamaktır” diye konuştu.

Cemal Kamacı Spor Salonu'ndaki etkinlikliğin dışında, 25 ilçede “Mekke'nin Fethi”nin yıl dönümü dolayısıyla programlar düzenlendiği belirtildi.