Altı aylık suyu kalan İstanbul'da son durum

Şu anda doğal olarak seçim sürecine kilitlenen İstanbullular, 23 Temmuz itibarıyla susuz bir İstanbul'a uyanabilir! İstanbul'a su sağlayan barajlarda altı aylık su kalması ve uzmanların 'En sıcak yaz geliyor' uyarıları İSKİ'yi alarma geçirdi.

İSTANBUL - Şu anda doğal olarak seçim sürecine kilitlenen İstanbullular, 23 Temmuz itibarıyla susuz bir İstanbul'a uyanabilir! İstanbul'a su sağlayan barajlarda altı aylık su kalması ve uzmanların 'En sıcak yaz geliyor' uyarıları İSKİ'yi alarma geçirdi.
İSKİ'den verilen bilgiye göre kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı yüzde 47'ye indi. Şu anda kullanılabilir su miktarı 416 milyon metreküp. Yani günde 2 milyon metreküp su tüketen İstanbul'un altı aylık suyu kaldı. Barajlarda yılda 65 milyon metreküp suyun buharlaştığı düşünülürse bu süre daha da kısalacak. İSKİ bu duruma çare bulmak için DSİ'yle birlikte Büyük Melen'in suyunu Ömerli Barajı'na aktarıp Boğaz'dan borularla geçirmeyi hedefliyor. Bir yandan da elindeki su kaynaklarını korumak için havzalarda kamulaştırma çalışması yapıyor.
İSKİ, vatandaşlardan da otomobillerini kova suyuyla silmelerini, banyo yaparken, traş olurken, abdest alırken boşa su akıtmalarını, çamaşır-bulaşık makinesini tam dolmadan çalıştırmalalarını, belediyelerdense caddeleri yıkamaktan vazgeçmelerini ve parkları gündüz değil akşam sulamalarını istedi.
Önceki gün 'C4 Büyük Kentler İklim Zirvesi'ne katılmak üzere New York'a uçan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'sa, 'alacakları önlemlerle' İstanbul'u susuz bırakmayacaklarını vaat ederken, "İstanbul halkına çok teşekkür ediyorum. Uyarılarımızı titizlikle dikkate aldılar. 200 bin metre- küp su tasarrufu sağladık" dedi. (aa, Radikal)