Altı engelli kadrosu için 1376 başvuru

3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde 'İş istiyoruz' diye haykıran engellilerin dramı, Antalya'da somut bir fotoğrafa dönüştü.

ANTALYA - 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nde 'İş istiyoruz' diye haykıran engellilerin dramı, Antalya'da somut bir fotoğrafa dönüştü. Altı kişilik özürlü kadrosu için duyuru yapan belediyeye 1376 engelli başvurdu.
Antalya Kemer Belediyesi'nin istihdam edeceği altı kişilik engelli kadrosuna ülkenin dört bir yanından başvuru yağdı. İş başvurularının tasnifi için 30 kişilik ekip görev yaptı. İşe girecek altı 'şanslı', 18 Aralık'ta kurayla belli olacak. Kemer Belediyesi Yazıişleri Müdürü Galip Kahraman, "Türkiye İş Kurumu'na engelli personel ihtiyacımızı bildirdik. Kurum, 15 günlük sürede merkezlerinde ve internet sitesinde yaptığı ilan sonrası bize bu sayıyı ulaştırdı. Bu talebi beklemiyorduk. 100-150 başvuru olur sanıyorduk" dedi.
Resmi rakamlara göre engellilerin istihdamı ancak binde 5 oranında. Geçen yıl, 22 bakanlıkta toplam 10 bin 463 engelli çalıştırıldığı, bazı bakanlıklarda tek bir engelli bile olmadığı ortaya çıkmıştı. Kamuda yüzde 4, özel sektörde yüzde 2 oranında engelli çalıştırma şartı var. (dha, Radikal)