Altı kez idam cezası alan ülkücü yakalandı

Altı kez idam cezası alan ülkücü yakalandı
Altı kez idam cezası alan ülkücü yakalandı

Kemalettin Koca, Adana?nın Fatih Mahallesi?ndeki bir evde yakalandı. FOTOĞRAF: FATİH KARACALI / DHA

ADANA - Ülkücü Gençlik Derneği (ÜGD) davası ve Adana Emniyet Müdürü Cevat Yurdakul’un öldürülmesi olaylarından ömür boyu hapis cezasına hükümlü 47 yaşındaki Kemalettin Koca, Adana’da yakalandı. Koca, ilk yargılanmasında 6 kez idam cezasına çarptırılıp, bozulan kararlar, aflar ve yasa değişiklikleriyle ile ömür boyu hapse mahkûm olmuştu. Koca, 1991’de çıkan ve kamuoyunda ‘Haluk Kırcı affı’ diye bilinen düzenlemeye dayanarak tahliye edilmişti.
Taammüden adam öldürmek suçundan Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2002 yılında kesinleşmiş
ömür boyu hapis kararıyla aranan Koca’nın Adana’da olduğunu tespit eden polis çalışma başlattı.  Üç ay süren araştırma sonucunda Koca’nın Fatih Mahallesi’nde bir evde saklandığı belirlendi. Polisler dün sabah saatlerinde Koca’yı saklandığı evde gözaltına aldı.
Koca, 12 Eylül askeri darbesinden önce karıştığı çeşitli eylemler nedeniyle önce dönemin Sıkıyönetim Mahkemesi, daha sonra da Ankara 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Koca bu yargılamalarda önce altı, sonra üç kez idam ve 36 yıl da hapis cezasına çarptırılmıştı. Tutukluyken 1991 Nisan’ında çıkarılan  Terörle Mücadele Yasası’nın geçici maddelerine dayanılarak tahliye edilmişti. Ülkücü terörist Haluk Kırcı da aynı düzenlemeye dayanarak tahliye edilince
bu düzenleme çok tartışılmış, ancak tahliyenin mahkemenin yanlış yorumu nedeniyle yapıldığı açıklanmıştı.
Koca, hakkında tekrar cezaevine konulması kararı verildikten sonra bulunamamıştı. Koca ile aynı cezaları alan bazı ülkücüler, daha sonraki aflar ve yasa değişiklikleriyle tahliye edilmişti. (dha)