Altı patates, üstü domates

Selçuk Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Mehmet Babaoğlu, bir bitkiden iki ürün aldı. Patates yumrusuna domates aşılayarak hem patates hem domates elde eden Babaoğlu, "Yaygınlaşırsa ekonomiye katkısı büyük olur" dedi.

KONYA - Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Mehmet Babaoğlu, 'doku kaynaştırması' adını verdiği yöntemle, bir bitkiden aynı anda iki ürün almayı başardı. Aynı bitkinin kökünde patates, dalında ise domates yetişiyor.
Yaklaşık üç yıldır patates ve domates melezlenmesi üzerine araştırma yapan Babaoğlu, "Daha önce erik ve kayısı gibi bazı ağaçların farklı dallarından aynı anda iki ürün elde edilmişti. Ancak sebzelerde melezlenme işlemi ilk kez gerçekleştiriliyor" diye konuştu. Babaoğlu, şu anda sadece küçük bir alanda çift ürün yetiştirebildiklerini belirterek, şunları söyledi:
"Yöntem yaygınlaşırsa, patates yetiştirilen tarlalarda aynı anda domates de yetiştirilebilecek. Çiftçi bir tarladan iki ürünü birden hasat ederek hem kendisine hem de ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak. Bu yöntem evlerdeki saksılarda da hobi amacıyla uygulanabilir."
Babaoğlu'na yardım eden çiftçi Mehmet Oruç ise "Sayın hocamıza önce inanmadım. Başarılı olunca da çok şaşırdım. Aynı bitkinin kökünü kazdığımda patates alırken, dalından ise domates topluyorum" dedi.