Altı, üstünden de güzel

Turizmin gözde ilçelerinden biri olan Alanya, dalış turizmiyle de adını duyurmaya başladı. 83 bin nüfuslu Alanya, yaz aylarında yaklaşık 400 bin kişiyi ağırlıyor. 12 bin Almanın yaşadığı Alanya, Bodrum'dan sonra dalış turizminin yeni merkezi haline geldi. Türk dalgıçlar dalış için Bodrum'u seçerken, yabancı turistler Alanya'yı tercih ediyor.
Haber: SADİ NERGİZDAL / Arşivi

ANTALYA - Turizmin gözde ilçelerinden biri olan Alanya, dalış turizmiyle de adını duyurmaya başladı. 83 bin nüfuslu Alanya, yaz aylarında yaklaşık 400 bin kişiyi ağırlıyor. 12 bin Almanın yaşadığı Alanya, Bodrum'dan sonra dalış turizminin yeni merkezi haline geldi. Türk dalgıçlar dalış için Bodrum'u seçerken, yabancı turistler Alanya'yı tercih ediyor.
İlçedeki dalış okulu sayısı 12'ye çıktı. Bu okulların internet sitelerindeki yayınları ve yabancı dergilere verilen reklamlarla dalış yapan turist sayısı yılda 120 bin kişiye ulaştı. Dalanların yüzde 99'unu yabancılar oluşturuyor.
Dalışlar daha çok Alanya Kalesi çevresinde, Damlataş Mağarası'nda, 32 metre uzunluğundaki tünelde ve katamaran batığı çevresinde yapılıyor.
'Türkler korkuyor'
Alanya Yüzme İhtisas Yelken ve Sualtı Sporları Kulübü Başkanı Ferit Altürk, yerli turistlerin korku nedeniyle dalış sporunu pek benimsemediğini söyledi. Altürk, "Oysa sudan korkmak için hiçbir neden yok. Dalmak için iyi yüzme bilmek de gerekmiyor. El ve ayakları tutmayan insanlar bile rahatlıkla dalabiliyor" dedi.
Dalış öğretmeni de olan Altürk, sualtı zenginliklerini göstermek için sivil toplum örgütlerinden gelecek taleplerle ücretsiz dalışlara ev sahipliği yapabileceklerini ifade etti.
Aktif Dalış Merkezi'nin sahibi Elvan Akman da, ilk dalışların 3 metreden başladığını söyledi. Akman, şu bilgileri verdi: "İlk defa dalanlar önce tedirginlik yaşıyor. Bu tedirginlik üç dakika sonra yerini coşku ve zevke bırakıyor. İçinde milyonlarca canlıyı barındıran Akdeniz'in büyüsüne kapılanlar, kalamar, ahtapot, denizyıldızı, lagos, orfoz, vatoz gibi balıklarla tanışıyor ve ikinci kez dalış istiyor. Sırf bu büyülü dünyayı görebilmek için Avrupa ülkelerinden kilometrelerce yol kat edip gelen müşterilerimiz var."
Malzeme dahil 30 milyon
Dalış öğretmenliği yapan Aykut Karpat, hiç dalış bilmeyen ve sualtını merak eden kişilerin tüm malzemeler dalış merkezlerine ait olmak üzere 30 milyona bu işi öğrenebileceğini açıkladı. Karpat, "Ancak insanlarımızın nedense dalışa hiç ilgisi yok. Çünkü televizyonlarda, gazetelerde sualtı dünyasıyla ilgili belgesel ve yazı çok az. Medya dalış turizmine biraz daha yer verirse, inanıyorum ki insanlarımız sualtındaki büyülü dünyayı tanımak isteyecek" diye konuştu.
Alanya'da dalış yapılacak yerler şöyle: Lagun, Anfora, Korsanlar Mağarası, Küçük Mağara, Âşıklar Mağarası (Doğu), Dilvarda Burnu, Âşıklar Mağarası (Batı), Fosforlu Mağara, Büyüktaş, Tünel, Damlataş Mağarası ve Akvaryum.