@ismailsaymaz

Altı yaşında eylemci: Bölgede zor çocukluk...

'Mum ışığında adalet arama' eyleminde altı yaşındaki Eyüp, 'Vayi ittifa' diye bağırıyor, zafer işareti yapıyor. Kravatlı, takım elbiseli, tıraşlı milletvekilleri protesto edilirken, "Susma, sustukça..." diyor, gerisini getiremiyor...
Haber: İSMAİL SAYMAZ / Arşivi

ŞEMDİNLİ - Köprüde çömeldiler. Bir taziye defteri gibi açılmış irice gözlerini, ellerinde tuttukları mumlar aydınlatıyordu. Küçücük alevler ha söndü, ha sönecekti... Avuçları ile aleve çeper yaptılar. Binlerce mum sönmedi böylece...
Nergizin Dağı'ndan binbir nazla aşınıp gelen Ayrılık Deresi, köprünün altından alüvyon yerine 'yas' sürükledi, öteye aktı. Eyüp, bu köprünün demirlerine tutunmuştu. Az önce kirli kulağını kaşıdığı eliyle 'zafer işareti' yaptı, sonra sevinçle ellerini çırptı. Sarı-lacivert çizmeleri ile yeri dövüp, altı yaşın vurgusuyla 'Vayi ittifa!' (Vali istifa) diye bağırdı. Sonra elleri üşüdü.
Eyüp bundan birkaç saat önce yine bu köprünün başında, toz bulutunun içinde ilerleyen bir makam aracının arkasından sekerek, 'Heyet hatın' (Heyetler geldi) diye bağırmıştı. Sanki bir ilçe secdeden doğrulur gibi yekinmiş, Eyüp'ün çağrısıyla heyeti karşılamıştı.
Kamerayla tanıştılar
Şimdi, karanlık Efkâr Dağı ve karşısındaki Nergizin Dağı'ndan, kar üzerinde muşamba ile yokuş aşağı kayan bir çocuk gibi ilçeye inerken, Altın Şiş Et Lokantası'nın jeneratör ışığı ile aydınlanan camları önünde kalabalığa baktı. Necmettin ağabeyi, elinde meşalesi ile yürüyor, bir yandan da yanıbaşındakine, 'Dün demeç verdim televizyona... Dedim ki...' diye fısıldıyordu. Diğeri, 'Ben de anlattım, vermediler' diye yakınıyordu. Sonra Reşat amcası, yıllar önce yayımlanan 'Anadolu'dan Görünüm'den bu yana kamera yüzü görmediğini anlattı...
Eyüp, okuma yazma bilmediği için üzerine 'Adaleti mum ışığı ile arıyoruz' yazılı pankartı okuyamadı. Sonra babası Eyüp'ü kucakladı. Koşmaya başladılar. Eyüp, jandarma karargahına doğru slogan atarak koşturanların içinde, babasının kucağında, yeni bir oyunun ortasındaydı. Ellerini çırparken burnu aktı. Başka amcalar 'Geri dönün' deyince oyun bozuldu, Eyüp'ün keyfi kaçtı.
Susurluk benzeri
Şimdi mumlar sönmüş, sloganlar dinmiş, ilçe ıssızlaşmış-tı. Şemdinli'de yine elektrikler kesikti. Elektrik gelirse saat 21.00'de ışıkları söndürüp yakacaklardı. Babası, elektrik düğmesini Eyüp'ün indirip kaldırmasına izin vermişti ya içi içine sığmıyordu.
Usulca tekrar yola koyuldular. Ayrılık Deresi, köprünün altında akıp Şapan Çayı'na karışıyor, Ümit Dağı'nın eteğine ilişiyordu. Ümit Dağı'nda yıldızlar yanıp yanıp sönüyordu.


    http://www.radikal.com.tr/7630847630840

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.