Altı yıldır yıkıma karşı direniyorlar

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın 1999 yılındaki Marmara depremi sonrasında İstanbul'da can güvenliği açısından riski yüksek ve 'ağır hasarlı' raporu verdiği 319 binanın yıkımı, mal sahiplerinin açtığı davalar nedeniyle hâlâ tamamlanamadı.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın 1999 yılındaki Marmara depremi sonrasında İstanbul'da can güvenliği açısından riski yüksek ve 'ağır hasarlı' raporu verdiği 319 binanın yıkımı, mal sahiplerinin açtığı davalar nedeniyle hâlâ tamamlanamadı.
Bayındırlık İl Müdürlüğü, 17 Ağustos ve 12 Kasım 1999 depremleri sonrasında, İstanbul'da, 319 binadakiler de dahil olmak üzere toplam 3 bin 73 konut ve 532 işyeri için 'yıkık ve ağır hasarlı' raporu verdi. 17 bin 612 bin konut ve işyeri orta hasarlı, 20 bin 150 konut ve işyeriyse az hasarlıydı.
Mevzuat 'Yıkın' diyor
Mevzuata göre ağır hasarlı konutlara güçlendirme yapılamıyordu ve yıkılması gerekiyordu. Orta hasarlıya ise bina güçlendirmesi için bir yıl süre verildi ve bu sürede gerekli önlemi almayanlar ağır hasarlı sınıfına sokularak yıkım kararı alındı. Ancak, Bayındırlık İl Müdürlüğü ve büyükşehir belediyesinin yapmak istediği yıkımlar, konut sahiplerinin açtığı mahkemeler nedeniyle gerçekleştirilemedi.
Mahkemeler sürüyor
Mal sahipleri, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı tarafından o yıl için belirlenen metrekare birim fiyatı üzerinden alacakları yıkım bedeli yerine, konutları güçlendirerek maddi kayıplarının önüne geçmek, bunun içinde mahkeme kararıyla ağır hasarlı raporu iptal ettirip binalarına orta hasarlı raporu alma yolunu seçti. Bu nedenle binalar için bir türlü yıkım kararı alınamadı.
1999 depreminden sonra 319 bina için 'ağır hasarlı' raporu verdiklerini belirten Bayındırlık ve İskân Bakanlığı İstanbul İl Müdür Yardımcısı İbrahim Yazıcı, şunları söyledi: "Bunların bir kısmını yıktık. Ancak, mahkeme süreci nedeniyle 1999'da belirlenen bu 319 binanın tamamının yıkımını gerçekleştiremedik. Son olarak mahkeme kararıyla dokuz bina için yıkım kararı aldık. Bu kararlar, yıkım için ilgili kaymakamlıklara gönderildi. Diğerleri için mahkemeler sürüyor."


    http://www.radikal.com.tr/7480497480490

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.