Altın boynuzlu köprü

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş, metronun Haliç'ten geçmesi için tasarladığı köprüyü tanıtıyor. Unkapanı'nın yerine veya Unkapanı-Atatürk Köprüsü arasına yapılacak yeni köprü, 100 metreyi aşan dev 'boynuz'larıyla anıtsal bir nitelik taşıyacak.
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi


Büyütmek için tıklayınız

İSTANBUL - İstanbul metrosunun iki yakasını bir araya getirecek olan yeni Haliç Köprüsü, Paris'in Eyfel'i gibi İstanbul'un yeni simgelerinden biri olacak. Taksim'den Yenikapı'ya giden metro treninin Haliç'i geçmesini sağlayacak olan yeni köprünün tasarımı İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın.
Bu hat için, İstanbul'da Roma ve Bizans medeniyetlerini simgeleyen Ayasofya, Osmanlı'nın simgesi Sultanahmet Camii gibi, cumhuriyet dönemini temsil edecek 'anıt bir köprü' düşünülüyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Topbaş'ın bu hafta animasyonlu toplantıyla tanıtmayı planladığı köprünün, 'bölgenin tarihi dokusuna uyan bir sanat eseri olması' istenmiş. Köprünün en belirgin özelliği ayaklarının, tarih boyunca 'Altın Boynuz' olarak anılan Haliç'i simgelemesi
amacıyla 'boynuz' şeklinde tasarlanması.
Hem ray, hem otoyol
Hem karayolu hem raylı sisteme hizmet etmesi planlanan köprünün ortasındaki çelik tünelden metronun, kenarlarındaki hafif asfalt yoldan ise motorlu taşıtların geçmesi planlanıyor.
Tıpkı Boğaz köprüleri gibi...
Boğaz köprülerinde olduğu gibi 'çelik halatlara bağlı gövde'nin boynuz şeklindeki ayaklara bağlı olarak taşınması planlanan köprüde, Haliç'e girmek isteyen gemiler için de köprü ayaklarıyla kara arasında, yeni Galata Köprüsü'nde olduğu gibi açılır kapanır kapaklar bulunacak.
Topbaş'ın çizdiği köprünün mimari tasarımını, Mydnose Showland ve Telli Köşk restorasyonu gibi projelere imzasını atan Hakan Kıran'ın yaptığı öğrenildi.
Nereden geçecek?
Köprünün güzergâhı ise şimdilik net değil. Eğer mühendislik çalışmaları süren köprü projesi koruma kurulu onayı alırsa, yedi tepeli İstanbul'un sekizci tepesi tam Haliç'ten yükselecek. Çelik ve cam alaşımlı köprünün boynuz şeklindeki ayaklarıyla yüksekliği 100 metreyi aşacak. Mühendislik hesaplamaları bitirilmek üzere olan köprü, yapılacağı noktaya göre bazı değişikliklere uğrayabilecek. Birkaç ay öncesine dek Unkapanı'nda yapılması planlanan köprünün, metronun eski güzergâhı olan Süleymaniye-Şişhane arasına kaydırılabileceği, buna bağlı olarak tasarımında değişiklik yapılabileceği belirtiliyor.


    http://www.radikal.com.tr/7418417418410

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.