Altın çilekte sildenafil, çayda domuz kanı

Altın çilekte sildenafil, çayda domuz kanı
Altın çilekte sildenafil, çayda domuz kanı
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri geçtiğimiz günlerde yaptığı operasyonda Üsküdar'da bir villada çok sayıda sahte altın çilek ve altın çileğin kapsül haline dönüştürülmüş hali olan Menox, FX48 Women gibi bitkisel ürünler ele geçirdi
Haber: İSMAİL SAĞIROĞLU - ismail.sagiroglu@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Ele geçirilen altın çilek numunelerini Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın laboratuvarlarında inceleten polis ekipleri, çarpıcı sonuçla karşılaştı. Altın çilekten yapılan Menox, FX48 Women adlı ürünlerde aşırı dozda afrodizyak etkili etken madde Sildenafil çıktı. Aşırı dozdaki Sildenafil’in kalp krizinden ve nefes darlığından ölümlere, ani görme kayıplarına kadar bir dizi probleme yolaçtığı öğrenildi.

Polis tarafından ele geçirilen Hollywood 30-Days, New FX15 adlı ürünlerin içerisinde ise kilo verdirici amaçla kullanılan Sibutramin bulgularına rastlandı. Uzmanlar Sibutramin’li bir ürünü kullanacak kişilerin mutlaka doktor takibi altında olması gerektiğine dikkati çekti.

Operasyon kapsamında ele geçirilen Hmr-24 adlı ürünlerin ise son kullanma tarihinin geçmiş olması sebebi ile tüketime sunulmasının uygun olmadığı raporlara yansıdı. Raporda ayrıca “Altın çilek, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca yayımlanan insan tüketimine uygun olan bitkilerin yer aldığı Bitki Pozitif Listesinde bulunmadığından Lw Physalis Golden Berry Altın Çilek ve Golden Berries Altın Çilek isimli ürünlerin altın çilek içermesi sebebi ile piyasa arz edilerek tüketici kullanımına sunulması uygun değildir” denildi.

SAHTE ÇAYDA SKANDAL MADDELER!

İstanbul Polisi, Ocak ayında da Sultanbeyli ve Çekmeköy’de iki depoyu basarak sahte çay imal eden iki depoya baskın düzenlemişti. Bu baskın sonucu yakalanan ve bilinen markaların adını taşıyan sahte poşetlere konularak piyasaya sürülen çaylar içerik tespiti için laboratuvara gönderildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı laboratuvarlarında incelenen çaylarda domuz kanı tespit edildi. İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen analiz raporunda, çay numunelerinde yapılan değerlendirmelere göre Türk Gıda Kodeksi Siyah Çay tanımına uymadığı görüldüğü ve çay imalat aşamalarında meydana gelen çay atığı katıldığı tespit edildi. Kuru çayın görünüşünün, Broken Orange Pekoe tipi yabancı menşeli siyah çay olduğu belirtildi. Domuz kanı ile boyanan çayların ayrıca düşük kalitede yabancı menşeli çaylara özgü burukluk, dolgunluk ve kokuya sahip olduğu saptandı.