Altın dendi kuş gübresi çıktı

Altın dendi kuş gübresi çıktı
Altın dendi kuş gübresi çıktı
Konya'da 500 ton altın bulunduğu iddiasıyla kazılan mağaradan 50 ton kuş gübresi çıktı. Gübre 5 bin TL bedelle satılıkMEHMET KAYHAN YILDIZ

KONYA’da bir dönem yaklaşık 500 ton altın çıkarılacağı umuduyla kazı yapılan Selçuklu İlçesi Yazıbelen Köyü sınırlarında bulunan Karacehennem Mağarası’ndan 50 ton kuş gübresi çıktı. Konya Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü, mağaradaki 50 tonluk kuş gübresini, 5 bin TL bedelle satışa çıkardı.


Konya'nın Selçuklu İlçesi Yazıbelen Köyü Karacehennem Mağarası'nda 500 ton altın bulunduğu iddiası ile 2001 yılının eylül ayında kazı çalışması yapıldı. Ekmek fırını işleten Abdullah Şakrak, 11 ortağı ile birlikte Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan aldığı define arama izni ile kazı çalışmasına başladı. Jandarma eşliğinde yapılan kazı yaklaşık 2 ay sürdü. O dönemde toplumda büyük yankı uyandıran olaya basın da geniş yer verdi. 3 iş makinası ve 15 işçiyle yaklaşık 100 metrekarelik alanda yapılan kazı çalışması sonunda altın bulunamadı.

Frigyalılar döneminde darphane olarak kullanıldığı iddia edilen mağaradaki kazılara da son verildi. Altın bulamayan Abdullah Şakrak da, o dönemde kullandığı bir kamyoneti mağara önünde bırakarak bölgeden ayrıldı.


8 YIL SONRA GÜBREYLE GÜNDEME GELDİ
Aradan geçen 8 yılın sonunda, içerisinde 500 ton altın bulunduğu iddia edilen Karacehennem Mağarası, bu kez içerisindeki 50 ton kuş gübresi ile gündeme geldi. Konya Defterdarlığı Milli Emlak Müdürlüğü yayınladığı ilanla mağaradaki 50 ton kuş gübresini 5 bin TL bedelle satışa çıkardı. Milli Emlak Müdürlüğü’nde bugün yapılan ihaleye katılım olmadı. Yetkililer, ilerleyen tarihlerde yeniden ihaleye çıkartılacağını belirtti.


KÖY SAKİNİ ANLATTI
Yazıbelen Köyü sakinlerinden 55 yaşındaki çiftçi Abdülkadir Ceran, “Karacehennem Mağarası’nın giriş derinliği yaklaşık 45 metredir. O dönemde mağaraya girebilmek için ip sarkıtıp tabanına ulaştılar. Buradan giriş için olumlu bir netice alamayınca, mağaranın yamacından kazı çalışması yapıp, mağaraya ulaştılar. İş makinaları ile yaklaşık 2 ay çalıştılar. Fakat herhangi bir şey bulunamadı” dedi.(dha)