'Altın Kanatlar'

İlk hava şehitlerinin verildiği, 87 yıl önceki Kahire seferi anısına başlatılan 'Altın Kanatlar Bir Cesaret Öyküsü' projesi dün kanatlandı.

İSTANBUL - İlk hava şehitlerinin verildiği, 87 yıl önceki Kahire seferi anısına başlatılan 'Altın Kanatlar Bir Cesaret Öyküsü' projesi dün kanatlandı. Asıllarına uygun yapılan 'Fethi' ve 'Sadık' isimli
uçaklar, İstanbul'daki bir törenle ilk durak olan Eskişehir'e uğurlandı.
Yeşilköy Askeri Havaalanı'ndaki törene, Devlet Bakanı Rüştü Kazım Yücelen, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ergin Celasin, İstanbul Valisi Erol Çakır, TRT Genel Müdürü Yücel Yener ile askeri erkân, Hava Harp Okulu öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. Törende ilk hava şehitleri Nuri, Sadık ve Fethi beyler saygıyla anıldı. Pilot yüzbaşılar Melih Baştürk, Serdar Yapıcı, Taner Yöney, Mehmet Yeşilyurt ve Ömer Demirayak, 'Fethi' ve 'Sadık' adlı uçaklarla saat 14.45'te havalandı. Uçakların Eskişehir, Afyon, Konya ve Adana, Beyrut, Şam, Tel Aviv ve Beersheva üzerinden 16 Haziran 2001'de Kahire'ye ulaşması hedefleniyor.
Bir cesaret öyküsü
87 yıl önce Kudüslülerin başvurusu üzerine Harbiye Bakanlığı'nın izniyle 2 bin 500 kilometrelik İstanbul-İskenderiye seferi düzenlendi. Görev, yüzbaşı Fethi Bey ile üsteğmen Nuri Bey'e verildi. Fethi Bey ve yardımcısı Sadık Bey, Bleriot XI tipinde 'Muavenet-i Milliye', Nuri Bey ile yardımcısı İsmail Hakkı için ise Deperdussin tipinde 'Prens Celaleddin' isimli uçaklar 8 Şubat 1914'te uğurlandı.
Fethi ile Sadık Bey, Şam'a kadar başarılı bir uçuş yaptı. Ancak Beyrut Nehri yakınlarında uçak düştü ve ikisi de şehit oldu. Nuri ile İsmail Hakkı Bey de aynı sonu paylaştı. Yafa'da halkın tezahüratına dayanamayarak, denize doğru havalanan 'Prens Celalettin' yeterince yükselemeyince, kayalıklara düşerek parçalandı. Nuri Bey şehit oldu, İsmail Hakkı Bey ise çevredekilerin yardımıyla kurtuldu.
Bunun üzerine konuyu 'şeref meselesi' yapan hükümet, Salim ve Kemal Bey'i seferi tamamlaması için görevlendirdi. Üçüncü bir Bleriot XI tipi uçak yola çıktı. Ancak
o da Edremit yakınlarında düştü. Edremit halkı bir uçak alarak orduya bağışladı. Ve sefer sonunda Edremit'le tamamlandı.


  ETİKETLER:

  Altın

  ,

  Adana

  ,

  İstanbul

  ,

  KONYA

  ,

  TRT

  ,

  şehit