Altın madeninin mührü açılıyor

Normandy Madencilik'in Bergama'da altın çıkarmasına olanak sağlayan Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin Danıştay'ca durdurulmasını temkinli karşılayan çevreciler haklı çıktı.
Haber: TURAN GÜLTEKİN / Arşivi

İZMİR - Normandy Madencilik'in Bergama'da altın çıkarmasına olanak sağlayan Bakanlar Kurulu kararının yürütmesinin Danıştay'ca durdurulmasını temkinli karşılayan çevreciler haklı çıktı. Daha önce mühürlenen madenin açılmasını, Çevre ve Orman Bakanlığı, 'gerekli önlemlere uyulması' şartıyla onayladı.
Çevre ve Orman Bakanlığı'nın, Normandy'nin çalışmasına izin veren kararı, hukukçuların madenle ilgili tüm işlemlerin bitirilmesi amacıyla, Enerji Bakanlığı'na başvurmasıyla ortaya çıktı. Avukatların dilekçesine, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın 'Çevresel Durum Değerlendirme Raporu' çalışması yapıldığı yanıtı verildi. Yazıda şöyle denildi: "Söz konusu ruhsata ilişkin bakanlığa sunulan Çevresel Durum Değerlendirme Raporu'na nihai şeklinin verildiği, belirtilen tedbirlere uyulması kaydıyla bir sakınca bulunmadığı bildirilmiştir."
Ancak Bayındırlık ve İskân İl Müdürlüğü, iptal edilen imar durumu ve ruhsatlar için yapılan başvuruyu geri çevirdi.
Bergamalı köylülerin avukatı Senih Özay, izne şu tepkiyi gösterdi: "Bu kadarına da pes artık. Bakanlığın gizlice hazırladığı raporun iptali için dava açacağız. Mücadele sürecek. Bu konuyu kolay kolay kapattırmayacağız."